Извънтрудово правоотношение
![Мнение Мнение](./styles/IDLaunch_Blue/imageset/icon_post_target.gif)
Здравейте, в договор по извънтрудово правоотношение трябва да се посочи брутното възнаграждение на изпълнителя или нетното? Когато възнаграждението е твърдо, се посочва колко ще е брутното или колко ще получи чисто?
birdd написа:Здравейте, в договор по извънтрудово правоотношение трябва да се посочи брутното възнаграждение на изпълнителя или нетното? Когато възнаграждението е твърдо, се посочва колко ще е брутното или колко ще получи чисто?
jhoro написа:birdd написа:Здравейте, в договор по извънтрудово правоотношение трябва да се посочи брутното възнаграждение на изпълнителя или нетното? Когато възнаграждението е твърдо, се посочва колко ще е брутното или колко ще получи чисто?
Първо - уточнете, какво разбирате при понятието „извънтрудово правоотношение“?
Вашето разбиране - не общоприетото, че става дума за „граждански договор“ или по-точно - за „договор за изработка, договор за поръчка, комисионен договор, договор управление и контрол, пълномощник и др.“
Процедурата е като за СОЛ. Посочва се бруто -цялата сума, която възложителя ще изплати! Няма как да се посочи нето, защото всички осигуровки и ДОД се декларират и плащат от изпълнителя. На две части - авансово и изравняване след годишна данъчна декларация за доходите от всички източници!
Възложителя (а не работодател) изплаща на изпълнителя възнаграждението. После изпълнителя - в срок до 25 число на следващия месец подава декларация по чл. 55 и внася данък 7,5%, ДОО - 14,80%, ЗО - 8% и ДЗПО - 5%.
След края на годината се подава декларация по чл. 50, като данъчната основа се намаля с нормативно признатите разходи и други облекчения.
Затова - няма как предварително да се изчисли нетното възнаграждение.
birdd написа:Договор за услуга. Ами тук сумата е под МРЗ - няма осигуровки, само данък.
Според мен няма проблем, сумата като е твърда, да се приспаднат 25% и после по 10%. Предварителното смятане не би трябвало да е трудно
Чл. 40. (5) Лицата, които не подлежат на осигуряване по ал. 1, 2 и 3, са длъжни да:
1. внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване - до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, и извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация, като окончателните осигурителни вноски се внасят в срока за нейното подаване;
2. подават декларация в срок до 25-о число на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство, по ред, определен с наредба на министъра на финансите, в която посочват, че ще се осигуряват по реда на т. 1 и избрания осигурителен доход.
ЗЗО