начало

Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург Отнемането на коли от пияните и дрогираните шофьори стигна и до съда в Люксембург

ZSV

Дискусии и предложения по проекти за закони


ZSV

Мнениеот Antonij » 10 Юли 2002, 20:57

Студентка съм в СУ жв4 курс и съм в пълно неведение относно промените в ЗСВ.Интересува ме знае ли някои колко сте е стажа.Колко сте се учи в магистратскто училище?Как сте се влиза там?Знам че се интересувате повече от другите промени ,но ако някои може да ми отговори сте съм му благодарна.
Antonij
 

Re: ZSV

Мнениеот gloria » 16 Юли 2002, 15:19

3 месеца след държавни изпити - и то белзплатни
gloria
 

Re: ZSV

Мнениеот Bond » 17 Юли 2002, 23:59

V centyra za magistrati ste se obycavat mladsi sydii i prokurorti koito sa se jvili na konkurs i sa go specelili vece.
Bond
 

Re: ZSV

Мнениеот stefanch » 08 Авг 2002, 15:45

Стаж - 3м.
Магистрати - 1г, влиза се ч/з конкурс за младши съдия.
stefanch
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 08 Май 2002, 17:00

Re: ZSV

Мнениеот bluebarovka » 09 Авг 2002, 10:28

Всички тези отговори са просто чудесни,но къде я прочетохте тази информация? В кой брой на ДВ са обнародвани промените в ЗСВ?
Аватар
bluebarovka
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 09 Авг 2002, 10:17

Re: ZSV

Мнениеот ani » 09 Авг 2002, 11:36

Промените на ЗСВ са в брой 74 на ДВ от 30 юли 2002г. Можеш да си го изтеглиш от казус 2000. Едва ли обаче ще те впечатлят толкова много защото тези които се отнасят до стажантите и съдебните кандидати са много малко. Проблемът не е за тези които в момента са студенти , а за тези които сега си карат стажа и евентуално ще им се наложи да го прекъснат. Те единствено в момента не знаят какво да правят и кога ще се явяват на изпит за правоспособност. Единствено им остава да чакат министъра на правосъдието да приеме Наредба с която да се уредят нещата, но какво да се прави такъв ни бил късмета
ani
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Ное 2002, 23:08

Re: ZSV

Мнениеот Ilian » 09 Авг 2002, 22:03

Уважаеми колеги,
казвам се Илиан Иванов и ми предстои дипломиране декември, завършвам Юридическия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски". Във връзка с мотото на дискусията, се осмелявам да поставя въпроса за стажа след дипломирането. Както знаете, това залегна в новите изменения на ЗСВ/ДВ бр. 74/2002г. и касае откриването на "Национален институт на правосъдието", в който ще се обучават дипломирани студенти и след успешно положен практико-теоретичен изпит, ще бъдат назначавани като младши съдии или прокурори. Срокът на обучение е 1г., а критериите за прием са доста завишени, което означава, че 1 годишният стаж по избор в съдебната система или при адвокат изчезва, тоест предоставя се правото на избор, но в доста лимитирани граници. Предстои и изменение на Закона за адвокатурата - по-добрата версия е, че стажант-адвокатите ще се "трудят" в продължение на 2 години, а по-лошата е, че ще са 3 - естествено всеки би избрал "Национален институт на правосъдието" като по-кратката алтернатива, въпреки че след като го завършите, се задължавате 5 години да работите в съдебната система, но както казах, критериите са успех над 5,50 и ред други..., така че отново се получава разделение, кажете ми тогава, ако знаехте, че ще учите 7-8 години, щяхте ли да кандидатствате ПРАВО?
Нека инициираме свободен дискусионен форум по този въпрос, да се обединим и да не позволяваме да ни манипулират!
С уважение:
Илиан Иванов
Ilian
 

Re: ZSV

Мнениеот Freshman » 10 Авг 2002, 09:47

Здрасти Илиане!
Аз съм Стефан от 1-ви курс, сигурно ме помниш от събранието на Асоциацията.
Общо взето повтаряш доводите на Илия, с които той агитираше за подписката срещу закона, не бях съгласен тогава с него не съм съгласен сега и с теб.
На първо място, никъде в ЗИДЗСВ няма изискване за успех 5.50.Условията и реда за провеждане на конкурсите ще се определят с наредба на ВСС(чл.127а ЗСВ). Такава наредба досега не е издадена. Предполагам, че това 5.50 ти е дошло на ума от последния конкурс за младши съдии в ПОС. Сам разбираш, че по един локален конкурс не може да се съди за това какво ще се въведе в съдебната система. Нещо повече, бас ловя, че изискването за успех няма да е 5.50 по следните причини: първо, това много стеснява възможния избор на магистрати; второ, хората от ВСС със сигурност имат я син, я дъщеря които имат желание да работят в съдебната система, мислиш ли, че всички имат успех 5.50?Изискването при конкурсите за магистърски степени, докторанти и асистенти е успех 4.50, вероятно същия успех ще се иска и при тези конкурси, няма логика да е иначе, за какво ще са изпитите за длъжност ако по начало се редуцира броя на кандидатите до минимум? И изобщо от къде разбра, че "критериите за прием са доста завишени" след като те още не са ясни? Ако имаш проект за въпросната наредба на ВСС би ли ми я пратил?
Колкото до това дали трябва по принцип да има допълнително обучение за магистрати, помисли за следния дребен факт: приблизително 80%от делата по ГПК се водят пред районните съдилища, само в 22-24% от случаите решението се обжалва пред окръжния съд (цитирам по памет, точните цифри за края на 90-те са във "Въззивно и касационно обжалване" на Л.Корнезов, в началото) т.е. в около 60% от случаите окончателното решение е на съдията от РС! Ти наистина ли мислиш, че току-що завършилия студент без никакъв практически опит ще се справи с толкова отговорна задача? Защото имаше случаи да се назначават хора дори без да са били младши съдии или какъвто и да е било друг стаж, напр. ако не се лъжа имаше такъв случай миналата година в Асеновградския РС (не гарантирам за това, може и да греша). Все пак твърдо съм убеден, че длъжността съдия в РС е изключително отговорна и държавата трябва да поеме по-сериозни ангажименти за подбора и обученито на тези, и по-висшите съдии, които в крайна сметка създават лицето на съдебната система пред обществото. Дори и да се създава както казваш "разделение".
Изобщо не мога да се съглася , че ни "манипулират" с този закон. Отдавна имаше нужда от по-ясна и ангажирана политика на държавата в областта на подбора и обученито на магистратите, още повече, че текстовете в тази област са само малка част от всичките поправки има и доста други текстове звучащи разумно: за атестирането на магистратите, конкретизираните критерии за оценка на тяхната работа, мандатноста на ръководните длъжности и т.н. обърнал ли си им внимание?

С уважение: Стефан.
Freshman
 

Re: ZSV

Мнениеот vessela » 09 Сеп 2002, 22:11

Zdraveite!

Oburnali li ste vnimanie na stuga koito se iziskva za redovi sledovatel sled promenite v ZSV.Tui kato ima samo OSS sledovatelite sa priravneni na dlugnostite v okrugen sud i prokyratura s 5 godishen stag.
Napravo neveroiatno oste edno osueteno pravo na izbor.
vessela
 


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron