Страница 1 от 1

Общински акт

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2010, 07:51
от plamen_jankov_
Имам общински акт за паркиране на тревна площ :D на стойност 150 лв. Актът е от 3 годили и не съм го плащал. Искам да знам текът ли някакви лихви по този акт ,има ли давност и има ли някакви правни последици в случай че не го платя.

Re: Общински акт

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2010, 09:33
от TheOldMan
За да сте коректен, трябва да кажете, че имате Наказателно постановление за глобата. Акта само е установил нарушението, въз онова на него кмета на населеното място/общината е издал нак. пост., с което ви е наложена глоба.

Лихви по глоби не се начисляват. Има давност от 5 години, ако не се лъжа, но това не пречи когато някой ден отидете в общината (да регистрирате/отчислите МПС, или да извършите някаква сделка с имот, да отворите клек-шоп и т.н.), оттам да поискат да платите глобата, преди да ви обслужат. При условите, че вие се отнасяте с тях некоректно, и ги "отсвирвате" с плащането на глобата, мисля, че е справедливо и те да ви "пуснат по пързалката", когато поискате нещо от тях.

Та ще имате избор - да се съдите, да се мотаете с години (да, вероятно ще спечелите делото, но ще ви струва повече от 150 лева, без да смятаме загубеното време), или да си платите глобата.

Re: Общински акт

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2010, 10:16
от sogio
plamen_jankov_ написа:Имам общински акт за паркиране на тревна площ :D на стойност 150 лв. Актът е от 3 годили и не съм го плащал. Искам да знам текът ли някакви лихви по този акт ,има ли давност и има ли някакви правни последици в случай че не го платя.


Тъй като не сте дал повоче подробности, прочетете текста на чл.82 от ЗАНН и сам преценете в коя хипотеза попадате.

Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:

а) две години, когато наложеното наказание е глоба;
б) шест месеца, когато наложеното наказание е временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност;
в) три месеца, когато наложеното наказание е обществено порицание.

(2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.

(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността, административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.

(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането й в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила.