elenaxr написа:Здравейте, днес 10,06,2020 ми написаха акт в метрото, за нередовен превозен документ, нетаксувана електронна карта за 10 пътувания, само че в картата имам останали 6 /шест/билета. В акта пише, че картата ми последно е ползвана в събота, има камери на всяка спирка и може да се види как съм влязла. Ходих централен офис на градска мобилност на бул. Мария Луиза 86, където ми казаха ,че не мога да подам жалба при тях, те не могат да ми проверят картата защото те нямат нищо общо с Метрополитен, на спирката където ме глобиха ми провериха картата и казаха, че е валидна, нищо и няма и има билети, не съм скачал през огради, не съм минавала веднага след друг пътник. Какво да направя,как да изисквам проверка на камери, как мога да спра този акт, трябва ли да се притеснявам за голяма глоба, може ли да ме дадат на съд, ако не платя, в акта никъде не пише колко дължа?
Съгласно НАРЕДБА НА СТОЛИЧЕН ОБЩИНСКИ СЪВЕТ ЗА РЕДА И УСЛОВИЯТА НА ПЪТУВАНЕ С ОБЩЕСТВЕНИЯ ГРАДСКИ ТРАНСПОРТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135908686тази наредба "регламентира правилата за пътуване по маршрутите на обществения градски транспорт на територията на Столична община /трамваен, тролейбусен, автобусен и
метро/. (чл. 1).
Чл. 34. (Изм. - Решение № 617 по Протокол № 52 от 22.11.2013 г., изм. - Решение № 270 по Протокол № 12 от 14.04.2016 г., в сила от 01.06.2016 г.) (1) Кметът на Столична община възлага на Изпълнителния директор на "Център за градска мобилност" ЕАД да определи длъжностните лица, които да осъществяват контрола по редовността на пътниците в обществения транспорт. Длъжностните лица - контрольори по редовността на пътниците носят съответната униформа и се легитимират по време на проверката със служебни карти за контрол по образец, утвърден от Изпълнителния директор на "Център за градска мобилност" ЕАД.
(2) Длъжностните лица - контрольори по редовността на пътниците, определени от Изпълнителния директор на "Център за градска мобилност" ЕАД, съставят актове на нарушителите за всяко установено от тях нарушение според предоставените им с тази наредба правомощия.
Следователно актовете се съставят от служители на ЦГМ и именно пред тях следва да се подаде възражение, а не пред Метрополитен, въпреки че действително са различни дружества. Ако актът не издаден от компетентен служител, например от служител на Метрополитен, процедурата е опорочена и наказателното постановление ще бъде отменено.
С възражението можете да искате събиране на нужните доказателства, вкл. и записи от видеокамери.
Аз лично при обжалване на НП бих оспорил правомощията на служителите на ЦГМ като служители на търговско дружество да съставят АУАН, като за целта бих оспорил законосъобразността на самата наредба.
Освен това в никой закон не е регламентирано правомощието на кмета на СО да налага санкции за пътуване без билет в метрото, реално липсва регламентация за този вид транспорт, за разлика от автобусния транспорт (Закон за автомобилния транспорт). В Закона за железопътния транспорт изрично е записано, че не се отнася за метрото (чл.2, т. 1). При положение, че наредбата е подзаконов акт, същата трябва да съответства на горестоящия нормативен акт (закон), какъвто в случая липсва. Дори и да се приеме, че законовият акт е Законът за автомобилните превози (арг. чл. 36, ал. 3), съгласно чл. 101, т. 1 от ЗАвП глобата е в размер от от 10 до 50 лв., а в Наредбата за градския транспорт е 200 лв. (чл. 35, ал. 7). Освен това съгласно ЗАвП контролът се осъществява от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, чрез Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (чл. 91, ал. 1). А в случая НП се издава от кмета или зам-кмета на СО.
За мен липсва законово основание за компетентността на кмета на СО, а още по-малко-на зам-кмета, който реално издава НП.
doondie написа:След като получиш НП, ще имаш възможност да го атакуваш пред съответния районен (в случая Софийски градски?) съд. Обжалването е безплатно.
Софийски градски съд е с ранг на Окръжен съд и изобщо няма отношение към обжалване на НП. Компетентният съд е Софийски районен съд - като въззивна инстанция, а след това - АССГ - като касационна.
Обжалването не съвсем безплатно - вече се присъждат разноски за юрисконсултско възнаграждение в полза на Столична община, поне 100 лв.