начало

Нагласите на студентите по „Право“ за наказването на престъпления Нагласите на студентите по „Право“ за наказването на престъпления

придобиване на част недвижим имот по давност

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


придобиване на част недвижим имот по давност

Мнениеот doktoraa » 18 Сеп 2013, 15:50

Здравейте!
Въпроса ми е малко особен извинявам се ако не е в правилния раздел.
Казуса е следния: гараж в къща повече от 10 години без искане на наем или какъвто и да е договор имам ли право да придобия собственост над него след като е ползвам повече от 10 години?
doktoraa
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Сеп 2013, 15:46

Re: придобиване на част недвижим имот по давност

Мнениеот just__me » 20 Сеп 2013, 11:47

Здравейте!придобиването на един имот по давност може да стане след изтичането на 5 или 10 години от започването на владеенето на същия( в зависимост дали сте добросъвестен или недобросъвестен владелец) и при наличието на някои други предпоставки( да е непрекъснато,да е явно, да е необезпокоявано, заплащане на данъци и такси за имота, откриване на партиди за ток и вода на името на владелеца и т.н.).За да придобиете имота по давност следва да бъде съставен констативен нотариален акт от нотариус.За целта се извършва обстоятелствена проверка на място и се разпитват трима свидетели(по възможност съседи на имота), които да потвърдят факта на владеене.След това нотариуса се произнася с мотивирано становище и ако признава правото на собственост, се издава нотариален акт.Този нотариален акт по обстоятелствената проверка не поражда право на собственост, а само констатира факта на изтеклата придобивна давност.Констативният нотариален акт може да се атакува само от действителните собственици, които могат да заведат дело срещу владелеца.
just__me
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 12 Юни 2013, 16:45


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron