начало

Столичните адвокати призоваха ВСС да провери поведението на прокурори по случая със съдия Мирослав Петров Столичните адвокати призоваха ВСС да провери поведението на прокурори по случая със съдия Мирослав Петров

Интересно решение на ВКС

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Интересно решение на ВКС

Мнениеот радо » 05 Фев 2004, 14:32

Колеги, предлагам на Вниманието Ви реш Решение № 1048 от 18.07.2001 г. на ВКС по гр. д. № 1022/2000 г., IV г. о., докладчик съдията Мария Тончева, в което лихвата върху обезщетението за непозволено увреждане(парично обезщетение) е приета за компенсаторна, а не мораторна.Ето защо към момента на предявяване на иска ищецът не бил задължен да уточни размера на това обезщетение и да внесе държавна такса.Мисля, че това решение се различава от обичайната практика на ВКС?А ВИЕ?

Адвокатски преглед, бр. 10/2001 г., стр. 34

чл. 69, чл. 84, ал. 3, чл. 86 ЗЗД

Лихвите върху обезщетението за непозволено увреждане са компенсаторни, а не мораторни; те се дължат от деня на събитието, като определянето на този момент е задължение на съда. Поради това искането за такава лихва не представлява самостоятелна претенция, каквато е тази за мораторна лихва. Следователно няма задължение за ищеца да определи размера и при предявяването на иска, като този размер не се включва в цената на иска. Изчислението на нейния размер ще се извърши в изпълнителния процес към момента на плащане на главното задължение.

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Въззивният съд е отменил решението на Варненския районен съд в частта, с която е отхвърлен предявеният от ищеца иск за сумата от 700 лв., приел е, че гражданската отговорност по чл. 48 от ЗЗД е лична отговорност на родителите за неупражнен контрол на децата и след решаване на спора между страните по същество е осъдил родителите - ответници по делото, да заплатят на ищеца обезщетение за претърпените от него неимуществени вреди в размер на 700 лева, ведно със законната лихва, считан от датата на предявяване на иска - 20.04.1999 г., до окончателното изплащане на тази сума. Със същото решение Варненският окръжен съд е обезсилил решението на районния съд в частта, с която е отхвърлен предявеният от ищеца иск за заплащане обезщетение за забава в размер на законната лихва върху сумата от 1200 лева, считано от датата на увреждането - 31.03.99 г. до завеждане на иска, което искане представлявало самостоятелен иск и предвид, че не били спазени изискванията на чл. 98 и чл. 99 от ГПК за определянето му по размер и внасяне на държавна такса е постановил връщане на делото на Варненския районен съд за изправяне нередовностите на исковата молба. Оставил е в сила решението на Варненския районен съд в останалата му отхвърлителна част за разликата от 700 лева до 1200 лева.
Върховният касационен съд, състав на IV г. о. счита обжалвания съдебен акт в частта досежно искането за присъждане на законна лихва върху претендираното обезщетение за неимуществени вреди от деня на увреждането за неправилен и постановен в нарушение на материалния закон. Съгласно разпоредбата на чл. 86 от ЗЗД лихвите се дължат от деня на забавата. При непозволеното увреждане лихвите са компенсаторни, а не мораторни и те се дължат като допълнение на обезщетението от деня на събитието, защото съгласно чл. 84, ал. 3 от ЗЗД при задължение от непозволено увреждане, което поначало няма определен ден на изпълнение, длъжникът се смята в забава и без покана. Ищецът по иск за вреди от непозволено увреждане има право да претендира лихви от деня на увреждането, откогато вземането му е станало изискуемо съгласно чл. 69 от ЗЗД. Досежно размера на дължимата лихва, която макар и компенсаторна е законна, съдът счита, че тя не следва да се присъжда в определен размер, тъй като задължение на съда е по посочи началния момент на тази лихва, а размерът й се изчислява в изпълнителния процес в зависимост от момента на плащане на главното задължение. В случая дължимата от ответниците лихва следва да се присъди от деня на увреждането - 31.03.1999 г.
В нарушение на посочените законови разпоредби въззивният съд е приел, че искането за заплащане на обезщетение за забава в размер на законната лихва от деня на увреждането представлява самостоятелен иск и неправилно е присъдил законна лихва върху дължимото на ищеца обезщетение за неимуществени вреди от датата на исковата молба, а не от увреждането, когато всъщност са причинени вредите, каквото е и ищцовото искане. Като не е съобразил горното, Варненският окръжен съд неправилно е приложил материалния закон. В този смисъл изразеното от него разбиране е незаконосъобразно.
радо
 

Re: Интересно решение на ВКС

Мнениеот slavi_kotarov » 05 Фев 2004, 15:10

Защо да се различава, колега? Лично аз напълно го споделям, пък и не се сещам да съм срещал противоречива практика на ВКС... можеш ли да посочиш такава?

[%sig%]
slavi_kotarov
Младши потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: 11 Окт 2001, 17:00
Местоположение: Стара Загора

Re: Интересно решение на ВКС

Мнениеот Sadia X » 05 Фев 2004, 15:15

Какво ви е заинтригувало толкова на мога да разбера. Тази практика е трайна и по това каква е лихвата при обезщетение за непозволено увреждане никога не е имало сериозен спор. я си компенсаторна. Виж повече в учебниците на Кожухаров и Апостолов, амиго. Чао.
Sadia X
 

Re: Интересно решение на ВКС

Мнениеот радо » 05 Фев 2004, 15:22

Колеги според мен няма разлика между мораторна и компесаторна лихва. Мораторната лихва си е компесаторна. Но искът по чл.86 ЗЗД е самостоятелен иск и обикновено се съединява кумулативно с иска за главницата. Ето защо по този иск следва да се определи по размер към момента на внасяне на ИМ и да се заплати ДТ.
А някой ще ми обясни ли разликата меджу мораторна и компесаторна лихва и също къде е уредена тази компесаторна лихва, щом е различна от мораторната.Аз не се сещам:)))
радо
 

Re: Интересно решение на ВКС

Мнениеот gega » 05 Фев 2004, 22:21

Попитай съдията Х, той ги поназнайва някак тези работи:))))))))))))
gega
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron