Страница 1 от 1

дължат ли държавни институции такси по ГПК?

МнениеПубликувано на: 09 Юли 2011, 18:06
от blackpool
Здравейте, искам да ви попитам конкретно два въпроса въпроса. По принцип видях, че таксата за подаване на заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 417 от ГПК е 2 на 100 от материалния интерес, който се търси. Ето копирам конкретно:
Чл. 12. По заявление за издаване на заповед се събира такса, както следва:
1. на заповед за изпълнение и изпълнителен лист - 2 на сто върху интереса, но не по-малко от 25 лв.;
Това съм го видял в " Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по реда на ГПК".
Първият ми въпрос е: Това ли е точната уредба за търсената от мен тарифа?
Втори въпрос: Когато едната страна в производството е държавна институция и по точно, когато държавната институция е взискател тя дължи ли тази такса посочена по - горе от мен? И ако не дължи моля да ми посочите правното основание, защото го търся, но на този етап не го намирам.
Дано съм ясен в въпросите си ако трябват уточнения ще пиша. Благодаря ви предварително!

blackpool

Мнения: 4
Регистриран на: 14 Ное 2009 10:59 am

Върнете се в началото

Re: дължат ли държавни институции такси по ГПК?

МнениеПубликувано на: 09 Юли 2011, 20:33
от hidden

Re: дължат ли държавни институции такси по ГПК?

МнениеПубликувано на: 10 Юли 2011, 10:29
от iva_sh
тепърва съдебната практика трябва да осмисли какъв е обхвата на изключението "частни държавни вземания" по чл. 84, т.1 от ГПК след решението на КС. Тус се има предвид само такива искови дела по които държавата има вземане което не е публично по смисъла на ДОПК. В резултат на такова дело държавата търси увеличаване на актива по бюджета. Следователно ако предмет на делото е държавно задължение /пасив по държавния бюджет или по бюджета на съответното държавно учреждение/ - държавна такса не се дължи от държавното учреждение. Такава следва да плаща само другата страна която търси свое вземане като насрещно на държавното задължение /освен ако и тя не е освободена от държавна такса по ГПК на някакво основание/. Ако законодателят беше имал предвид нещо друго, то в изключението по чл. 84, т.1 от ГПК щяха да бъдат включени "частните държавни вземания и задължения".