Страница 1 от 1

Снимане на полицаи?

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2011, 12:46
от lonerider
Чл. 32.
(1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

Това гласи чл. 32 от Конституция на Република България.

На следните въпроси не успях да намеря отговор в законите, правилниците, наредбите и Конституцията: Имам ли право да снимам полицейски служители при изпълнение на служебните им задължения и извършване на нарушение? Имам ли право да разпространявам снимковия/видео материал свободно? При една хипотетична ситуация, в която аз съм снимала служител на реда при извършване на нарушение, има ли право той да ме накара да изтрия снимковия/видео материал? Записа има ли тежест на доказателство?
Преди известно време снимах служител на реда при нарушение на закон и етичен кодекс на МВР. Снимката беше използвана от МВР и въпросния полицай е бил наказан.

Re: Снимане на полицаи?

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2011, 12:55
от disident
По право тука правото е на по-силния физически. И аз исках да си снимам мероприятието национализация на компютрите ми ама не ми се разреши. Е как да се разреши като разследващия полицаи И.П. дори не си направи труда да отвори капак на компютър и да опише какво взема.

Re: Снимане на полицаи?

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2011, 14:57
от TheOldMan
И мен ме терзаеха подобни въпроси преди време, но до конкретен отговор не достигнах.
Поне моето заключение от спора е следното: Ако се снима на обществено място, достъпно свободно за всички, и не е обозначено по недвусмислен начин че снимането е забранено - можете да снимате колкото си искате.
Служител по време в което изпълнява задълженията си - можете да го снимате. Той не е гражданин, докато е на работа. Той е представител на закона, точно като светофара или камерата за заснемане на превишена скорост. Не е вярно, че е забранено да се снимат полицаи - в приложение 1 към заповед Iз-1415/30.07.2009 г. - "Списък на категориите информация в МВР, подлежащи на класификация като служебна тайна" точно и ясно е записано какво точно не трябва да се разгласява.
С'я... за разпространението е малко по-засукано, но почти винаги може да се извърти така, че споделяте ваше преживяване, а полицаите са попаднали в кадрото случайно :)
Дали може да ви накара да изтриете материала... по закон не. Би трябвало да конфискува камерата (като ви издаде съответния документ за това) и след това компетентно лице да се произнесе дали в записа има неща, представляващи тайна. Ако няма - записа да ви се върне. Ма се сещате, че в реални живот това не става. Отделно в ЗМВР има един член, че полицейските разпореждания са задължителни за изпълнение. Полицая ви издава разпореждане да изтриете материала, вие трябва да го изпълните, а после можете да се жалите че е превишил правата си. Ма записа вече го няма... Другия вариант е да не изпълните полицейското разпореждане, да ви задържат, да ви глобят (май беше към 500 лева) и в съда да отстоявате правата си. Не че записа ще доживее до съда... със сигурност ще се изгуби някъде, или ще бъде случайно унищожен докато сте оказвали съпротива при задържането.

Дали е доказателство - за съжаление само по себе си не. Но пък вие може да свидетелствате, че това което съда вижда на екрана е истина и тогава вашите показания са доказателство... евентуално...