Страница 1 от 1

Интересен казус свързан с непозволено увреждане

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2012, 09:16
от yavor1704
Здравейте,
Имам следния казус, който искам да споделя с аудиторията за мнение:
Предявен е пред гражданския съд иск за вреди от непозволено увреждане за 2000 лв. Първоинстанционният съд, приемайки че следва да определи обезщетение по справедливост в мотивите на решението определя, че справедливото обезщетение е в размер на 3000 лв. и уважава изцяло иска в размер на предявената сума от 2000 лв. Решението не се обжалва от ответната страна, а от наша страна няма правен интерес от обжалване, поради пълното уважение на иска и решението влиза в сила.
Въпросът ми е имам ли възможност да претендирам по съдебен ред разликата между присъденото обезщетение в размер на 2000 лв. и определеното от съда справедливо обезщетение в размер на 3000 лв.
Ако имам такава възможност какво ще е правното основание на иска, предвид СПН на влязлото в сила решение.
Благодаря ви предварително,

Re: Интересен казус свързан с непозволено увреждане

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2012, 12:31
от arteglam
Не съм учил процес, но като първи колега, който пише по темата ще си позволя да изкажа скромно мнение :) Доколкото аз знам гражданския съд може да ти отсъди толкова и каквото си претендирал, но не повече. Искал си обезщетение 2000 и той ти присъжда максимално толкова. Ако си искал 5000 и той ти е присъдил 3000 тогава можеш да търсиш 3000. Той не ти присъжда нещо, което не си искал служебно. (Ако не си претендирал примерно мораторна лихва при един иск за реално изпълнение, а само самото изпълнение той не ти я присъжда. Нищо, че ти се дължи.) Поне това знам от обща култура :) Ще ми е интересно как е в действителност ситуацията.

Re: Интересен казус свързан с непозволено увреждане

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2012, 12:47
от portokal
Същото е като при всеки друг иск, който не е предявен като частичен - приема се, че не може.
Ако е предявен като частичен и уважен изцяло, за разликата може да се води нов процес и правното основание е съвсем същото като на първия иск.

Re: Интересен казус свързан с непозволено увреждане

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2012, 15:03
от Pause
Според мен не може тъй като,мотивите на съдебното решение обосновават взетото от него решение кое е приел и кое отхвърлил.Докато диспозитивът вече подлежи на изпълнение на СР.Двуседмичния фатален срок е изтекъл за обжалване и СР се ползва със СПН.Докато ,това е една отрицателна процесуална пречка да се реши на ново същия спор на същото основание и между същите страни.:roll: