Страница 1 от 1

Докторантски казус

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2012, 15:19
от luben_iliev
Здравейте,

Редовен докторант съм от 06.2012. Реших да се откажа, но ме заплашват, че трябва да върна стипендиите, които съм получил досега. Доколкото чета в интернет, тази точка от закона е отменена. Все пак аз съм вършил доста работа за университета през това време и сега за тази работа, не стига че са ми платили малко, а ще ме накарат да върна и тези пари.
Интересува ме има ли точка за връщане на стипендии в закона?

Ако има и ме осъдят и междувременно замина за чужбина (Германия), могат ли да ми потърсят отговорност ако не съм в България?

Благодаря предварително.

Re: Докторантски казус

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2012, 21:17
от da345
отказвайте се. стипендии за 4 м. след 5 г. не са нещо значително. :)

Re: Докторантски казус

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 07:40
от rozablue
Имате право да прекъснете обучението си мисля,че за 2 години - с молба до ректора по лични ,семейни причини.
Това ще Ви даде възможност да отложите проблема,от една страна, а от друга -да обмислите решението си - и евентуално,ако прецените,че резултатът от докторантурата е нещо полезно и /или важно за Вас, можете след това да я трансформирате в задочна или свободна. Свободна означав,че в рамките на тези две години, Вие ще мислите по темата, ще събирате литература, ще оформите идеята си и ще представите определена част в готов вид в катедрата и ще продължите да работите сам,като имате научен ръководител. Свободната се плаща свободно - т.е. Вие си плащате обучението.Но ако за две години самостоятелно я подготвите, ще платите после само 1-2 севестъра, за да я довършите. А за задочна предполагам,че ще се запази правото на държавна издръжка.

Re: Докторантски казус

МнениеПубликувано на: 02 Окт 2012, 07:43
от rozablue
А ако след изтичане на 2-те години не се явите за продължаване на обучението,допускам,че просто ще Ви изключат от програмата,без задължения от Ваша страна.Но все пак можете да прочетете законите ,които касаят случая - мисля,че това е законът за висшето образование , а също и правилника на вашия университет, където финансовите условия вероятно са описани подробно. Успех!