Страница 1 от 1

Юрисконсултско възнаграждение по чл.78 от ГПК

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 21:11
от vesi_andreeva
Здравейте!Въпросът ми е :следва ли да се изпраща възнаграждение по чл.78 от ГПК на юристконсулт,който е в трудово-правни отношения с представляваното от него предприятие? Моля за спешност! Благодаря предварително

Re: Юристконсултско възнаграждение по чл.78 от ГПК

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 21:21
от REVOLUTION
Какво по дяволите е юрисконсулт :?: :?: :?: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Re: Юристконсултско възнаграждение по чл.78 от ГПК

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2013, 10:30
от amonev
ТР № 3 ОТ 13.05.2010 Г. по ТД № 5/2009 Г., ОСК НА ВАС

Re: Юристконсултско възнаграждение по чл.78 от ГПК

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2013, 10:44
от bird_of_paradise
vesi_andreeva написа:Здравейте!Въпросът ми е :следва ли да се изпраща възнаграждение по чл.78 от ГПК на юристконсулт,който е в трудово-правни отношения с представляваното от него предприятие? Моля за спешност! Благодаря предварително

В качеството си на работодател ли питате, или в качеството на страна по дело ответната страна, по което е представлявана от юрисконсулт?
Ако сте първата- въпрос на договаряне с юрисконсулта. Нямате правна ангажираност към него, ако не сте уточнили този момент. Заплащате месечно възнаграждение и с останалото наистина се обогатявате ( не съм единствена, която смята така). От далечната 1952г. в процесуалния закон виси норма и съдът присъжда в полза на работодателя разноски, които не е направил ( за коректност това присъждане е от последните ... няма и 5 години), защото дали ще водите 20 дела или само едно плащате една заплата, но ако спечелите всичките дела, получавате сума в пъти над заплатеното месечно възнаграждение. Имате си златна кокошка, която ви носи приходи, а разходът ви по нея е константа. Найс.

А, ако сте страна по делото загубила спора, а ответната страна е представлявана от юк., то няма норма, която да указва, че не се дължат( пак по същите мотиви - ГПК от 52 и от 2009г.) изрично им дава право да ги претендират, а съдът е задължен да присъди в размер поне на минимума по наредба 1. Неудачно законодателно разрешение, но съществува. Неудачно, така щото юк. няма разходите на свободния си събрат ( да ме прощават), твърде често дори няма да получи тази сума ( уви, свободата има цена), ако и да се бъхти по същия начин като адвоката ( тук сме равни в нещастието), а благото отива в полза на работодателя.

amonev написа:ТР № 3 ОТ 13.05.2010 Г. по ТД № 5/2009 Г., ОСК НА ВАС
- не е задължително за гражданските съдилища, само за административни, но за да сме коректни- преди него практиката бе точно обратната.
Крайно време е да се намери воля и да се гласува закон за юрисконсултите. Проекта отлежава вече над 10 години и никой от онези 240 калпака няма и намерение да повдигне за решаване този въпрос.
Намирам дори, че самите юк. нямат интерес.