Страница 1 от 1

обезщетение по чл. 226 КЗ за главница и от делинквет - лихва

МнениеПубликувано на: 31 Юли 2013, 23:15
от onzitam4
Здравейте. Имаме ПТП със средна телесна повреда и влязла в сила осъдителна присъда.
Пострадалия предявява иск по чл. 226 КЗ за неимуществени вреди срещу застрахователя по застраховката ГО. Виновният водач, не е конституиран като трето лице помагач. Пострадалият претендира главницата ведно със законна лихва, считано от датата на ПТП-то. Съдът, с влязло в сила решение, присъжда обезщетение, но от датата на поканата от страна на пострадалия до застрахователя, и отхвърля иска за лихва от датата на ПТП - то. Знам, че има сумати практика на ВКС, че по чл. 226 КЗ застрахователя дължи лихва от деня на увреждането, но както и да е.
Въпросът ми е може ли лихвата за периода от датата на ПТП-то, до датата на поканата отправена до застрахователя /от който момент застрахователя плаща лихва/ да се търси от делинквента? Тъй като този период е от около 2 години, то и лихвата няма да бъде малка. Основния проблем обаче е че виновния водач, който не е участвал в производството в което застрахователя е осъден да плати въпросната главница, с оглед разпоредбата на чл. 298 ГПК, няма как да бъде обвързан от решението постановено в това производство, респективно за него няма как да се приеме че важи въпросната главница, че да се претендира лихва върху същата. Или има някаква вратичка?
Та в обобщение - как и от кого да се взема лихвата върху обезщетението за причинени неимуществени вреди? Благодаря на всички които помогнат.

Re: обезщетение по чл. 226 КЗ за главница и от делинквет - л

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2013, 00:38
от krishna
Смятам, че не могат да се търсят тези лихви от деликвента. Те вече са били заявени, по тях има произнасяне на съда, макар и в дело без негово участие. Ако решението е влязло в сила, то формира СПН и по отношение на този факт- началният момент на забавата - това е общ факт за солидарните длъжници. Ищецът е могъл да възрази срещу произнасянето в тази част, като обжалва решението. Ако не го е направил или това е било безуспешно, същото искане в друго производставо е недопустимо.