eurolinker написа:pati2 написа: По първия въпрос мисля, че дареният не може да се позове на придобивна давност след като е придобил вече на друго основание...
Според мен, дареният може да възрази в исковия процес, че е придобил на основание давностно владение, при наличието на съответния фактически състав. Този извод има връзка и с втория въпрос, на който питащият/та си самоотговори, а Melly коментира. Ако законът (чл. 79 ЗС) не е приложим във визираната хипотеза, то такова положение би дало твърде голяма свобода на наследника. Такава законова защита не може да се предостави на бездействащия правоимащ, защото това би означавало да се стимулира бездействието. Смисълът на института на придобивната давност е да стимулира правоимащия да упражни своето право и ако той бездейства, го санкционира, като превръща правото му в естествено.
По въпроса с придобивната давност - не мисля, че дареният може да се позове и на този способ. Той вече веднъж е придобил правото на собственост на едно правно основание и в този смисъл няма как да съществуват две придобивни основания (дарение и давност). От друга страна и чл. 30 от Закона за наследството ще изгуби смисъла си. Това означава, че наследникът с право на запазена част ще може реално да получи пълния размер на запазената си част като се отменят даренията в съответната последователност извършени в много кратък срок преди смъртта на наследодателя, а за останалите дарените ще се позовават на давността.
Дареният не може да придобие по давност имот който вече си е негов.
Ако например наследодателят 2014г. сключва д-р за дарение и след 5-10 години умира и от наследствената маса не могат да се запълнят запазените части на наследниците и те поискат отмяна на дарението, дареният ще може да се позове на придобивна давност и да придобие още веднъж имота. Не е така.
А по другия въпрос, след 5 години от откриване на наследството правото на наследниците да искат отмяна на дарението се погасява на общо основание. И не случайно срокът започва да тече от смъртта на наследодателя.