начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

покупка на апартамент и вписана ипотека в партидата на земят

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


покупка на апартамент и вписана ипотека в партидата на земят

Мнениеот kreditoiskatel » 05 Мар 2010, 00:11

Моля за вашите мнения!
Случаят е следния:

Купувам апартамент от чужденец заедно с идеални части от правото на строеж (без идеални части от земята). Сградата има А16 от средата на 2007 г. и тъй като не са минали 10 години, съответно от банката искат справка за тежести и за поземления имот. В тази справка излизат вписвания на ипотеки след като сградата вече има разрешение за ползване, а справката на самия апартамент е чиста.
Разбира се, виждайки това от банката искат копия на ипотеките вписани върху земята, с обяснението, че те можели да се разпостират и върху апартамента, който купувам.
От отсрещната страна (продавачът) обаче, категорично отричат такава възможност, както и правото на банката да изисква подобна информация при положение, че не придобивам собственост върху земята.
Здравата логика по-скоро ме накланя към мнението на продавача, но от друга страна по-скоро банката, защитавайки нейния интерес, ще защава и моя и би трябвало да се деверя на нейното мнение.
Моля за Вашето мнение. Има ли основание банката да се съмнява в тези вписани ипотеки върху земята или това е чисто разигравене.
kreditoiskatel
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Мар 2010, 23:44

Re: покупка на апартамент и вписана ипотека в партидата на земят

Мнениеот hidden » 05 Мар 2010, 09:22

Зависи кога е вписана ипотеката върху земята. Ако е вписана преди построяване на сградата, то тя се разпростира по отношение и на сградата.
Ако е вписана след построяване на сградата, няма от какво да се притеснявате.
Никоя банка обаче няма да учреди ипотека върху земя, върху която има вече построена сграда. Затова внимателно проверете кога е учередена ипотеката, върху какво точно и кога сградата е построена /на акт 14/.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: покупка на апартамент и вписана ипотека в партидата на земят

Мнениеот kreditoiskatel » 05 Мар 2010, 15:05

Консултирах се и с нотариус по въпроса.
Според него е добре да се видят ипотеките, независимо от това, че са вписани след като сградата е построена вече и има акт 16. Съдебната практика в България била 50:50 - едната част смятали, че ипотеката въру земята не се пренася върху построеното, а другата - че се пренася, независимо кога е учредена.
kreditoiskatel
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Мар 2010, 23:44

Re: покупка на апартамент и вписана ипотека в партидата на земят

Мнениеот stillminkova » 05 Мар 2010, 22:07

Това е единствената фаза може би в която банката "работи и за вас". Техните юристи знаят много добре какво се случва и знаят защо са взискателни.
Задължително ги изискайте от продавача и се замислете: в случая вие и банката имате почти сходен интерес, който обаче е напълно противоположен от този на продавача. ;-)
Аватар
stillminkova
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 31 Окт 2007, 18:49

Re: покупка на апартамент и вписана ипотека в партидата на земят

Мнениеот dimist » 05 Мар 2010, 23:33

Според мен основния въпрос е кога е учредено правото на строеж и има ли въобще учредено такова за цялата сграда - нищо не пречи собственика на земята да се яви като инвеститор, а след това да продава всеки апартамент с отстъпено право на строеж. В този случай за отделните апартаменти учреденото право на строеж е с различни начални дати. Може да стане весело...
dimist
Потребител
 
Мнения: 710
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron