начало

Съдийската колегия единодушно защити съдия Мирослав Петров Съдийската колегия единодушно защити съдия Мирослав Петров

Павлов иск и единствено жилище

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот portokal » 17 Фев 2011, 16:58

Принципен и хипотетичен въпрос. :oops:
Най-напред поводът - намирам си аз в Апис решение № 456 от 25.06.2010 г. на ВКС по гр. д. 1294/2009 г., което не ми харесва много, но това е ВКС и ще се съобразяваме при нужда - Павлов иск за обявяване за недействителна на сделка, с която се отчуждава единственото жилище, е неоснователен, защото кредиторът не е поставен с това отчуждаване в по-лошо положение отпреди сделката, т.е. не важи принципът, че несеквестируемостта при отчуждаване отпада, щом на длъжника вещта не му трябва, а значи има и увреждане.
Има и друго решение в обратния смисъл, пак на ВКС, от 11.05. същата година, повече не ми се търси, щото не ми е зор в момента, търсех нещо друго.

Сега въпросът: ако ответникът по павловия иск НЕ направи изрично възражение: "искът е неоснователен, защото това ми е единственото жилище", но от данните по делото е ясно, че е единствено, може ли искът да се отхвърли с този мотив. Друг въпрос е как изобщо ще стане ясно - никак по всяка вероятност, но да речем, че е станало ясно някак. Примерно ищецът се е набутал сам, заявявайки: да, единствено е, ама е секвестируемо вече заради отчуждаването. Според мен - най-спокойно си се отхвърля (ако се съобразим с решението по-горе). Другото мнение е: не може, щом няма такова възражение. Защо не може - защото противоречи на общите принципи на ГПК (диспозитивното начало най-вероятно).
Пускам темата, защото искам за собствено удоволствие да се окажа права. :oops: :P Пък може и да възникне някоя по-интересна дискусия около павловите искове, секвестируемостта и пр.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот geovan » 17 Фев 2011, 17:42

portokal написа:Пускам темата, защото искам за собствено удоволствие да се окажа права. :oops: :P Пък може и да възникне някоя по-интересна дискусия около павловите искове, секвестируемостта и пр.


Ами аз ще те разочаровам, макар да не мисля, че позицията "прав" е по-добра от "седнал" или "полегнал". :)
Несеквестируемостта е може би най-хуманния институт в гражданското право. И съществува, защото трябва да се осигури поне физическото оцеляване на длъжника и фамилията му. Разбирането и идеята е забраната за отнемане да се разпростира върху определени вещи/ по-скоро определени родово ,отколкото точно индивидуализирани - например "дърва за огрев" - при това не само за тази зима ами изобщо и за всички следващи зими/.Значи дори и върху бъдещи, дори още несъсъществуващи вещи ,за които е преценено, че са жизнено необходими.
И за да не съм многословен /щото съм и мързелив/ ще заключа, че с оглед "хуманния характер" на понятието, съдът може да прави преценки и да следи служебно за прилагането му. Обратното би означавало буквално съдбата на едно семейство или човек да зависи от процесуално-процедурни хватки респ. от наличието на пари за адвокат или липсата им.
Впрочем "отчуждаване " може да се извърши и под форма на дарение със запазено/учредено право на пожизнено ползване или може да има прехвърляне срещу задължение за гледане. Дали при такова отчуждаване може да се счита, че отчуждената вещ не е нужна на длъжника и следователно става секвестируема ?
Иначе темата е интересна.
Аз съм любопитен дали Павлов иск може да се води слещу поръчител по кредит например и дали този иск ,или злоупотребата с провеждането му, няма да се превърне в кошмарен проблем за длъжниците и поръчителите им.
geovan
Потребител
 
Мнения: 166
Регистриран на: 10 Дек 2006, 18:28

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот portokal » 17 Фев 2011, 17:59

Отпред назад - поръчителят е също длъжник, така че няма проблем; за дарението би трябвало да стане секвестируемо онова, което е прехвърлил, тоест голата собственост.
Макар че точно в този случай с правото на ползване може и да може да се спори; защото несеквестируемостта не е пречка имотът след смъртта ти да замине при някой друг (наследник); та какво значение има, че е заминал като гола собственост малко по-рано при някой друг (наследник или не), щом така или иначе длъжникът за момента не се е лишил от мястото си за живеене, а до смъртта му - я камилата, я камиларят.
Тук не знам дали се изразих ясно, май не съм, но карай.

За служебното следене - аз имах предвид, че съдът взема предвид "служебно" всички оказали се някак установени факти, независимо дали страната основава защитата си на тях; друг въпрос е кой ще ги установи, ако не точно страната, която има интерес, но се опитах да измисля пример.
Тоест не социална защита и пр. - просто няма общо правило, според което да не можеш да вземеш предвид веднъж установен по делото факт, без да има възражение. Единствената такава забрана за служебно вземане предвид, за която се сещам, е за давността.
Също може да се постави въпросът, отново ако се съгласим с решението на ВКС от юни, кой носи тежестта да докаже, ако стане нужда, че длъжникът има / няма друго жилище - би трябвало да е кредиторът (че има). Но за това не съм мислила. Не съм се интересувала дори и в изпълнителния процес кой има грижата да установи и ако мненията са различни, кое преобладава; може "бай" Сталев да е писал нещо, но не помня. :oops:

Приказвам си наизуст, без да отварям практика или учебник; та ако греша нещо или питам за нещо вече установено в практиката, се извинявам. :oops:
Последна промяна portokal на 17 Фев 2011, 18:01, променена общо 1 път
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот inspectora » 17 Фев 2011, 18:01

За мен въпросът е некоректен, защото аз съм поддръжник на мнението, че имотчето става секвестируемко ;)

Не знам защо, но си мисля, че решение № 456 от 25.06.2010 г. на ВКС по гр. д. 1294/2009 г. ще се окаже изолирано - някакъв бъг в системата :) ...

И все пак, ако се приеме другата теза ... трудно ми е да избера страна, защото, ако се опрем на диспозитивното начало, ще се окаже, че понякой път ще го секвестираме /като няма възражение/, а друг път - няма да секвестираме, което някак си създава различен режим ... /и не че няма и други случаи, при които се получава разлика ако се въведе възражение в процеса и ако не се въведе, ама конкретно за тая ситуация нещо интуитивно не ми се връзва .../. Ако пък се опрем на малко по-служебно начало, малко ми се губи моментът с доказването на факта, че имотът е единствен /щото ще има случаи, в които би се налагало едва ли не съдията да ходи да прави справки по регистри ... ако ответникът "спи" .../

Портокал, ти си изложила основните аргументи - въпрос по-скоро на предпочитане на някой от тях, щото "ни тъй, ни инак" ... което пък е още един аргумент, че въпросното решение е "случайност" ;)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот portokal » 17 Фев 2011, 18:03

Радвам се, че си поддръжник на другото мнение, щото и аз; затова поставих условието "ако приемем". Първото решение, което намерих, беше "бъгавото", та оттам тръгна приказката. :)
Ама можем и този въпрос да обсъдим, ако на някой му се дискутира.
Последна промяна portokal на 17 Фев 2011, 18:06, променена общо 1 път
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот Melly » 17 Фев 2011, 18:06

Може ли да го дадете това решение тук - нещо не мога да го намеря, пък ме заинтриговахте. :?

Колкото до мнението ми, с отчуждаването на единственото жилище несеквестируемостта отпада. Наскоро покрай ушите ми мина едно оределение на на ВКС в този смисъл.
Последна промяна Melly на 17 Фев 2011, 18:08, променена общо 1 път
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8013
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот inspectora » 17 Фев 2011, 18:06

portokal написа:Радвам се, че си поддръжник на другото, щото и аз; затова поставих условието "ако приемем". Първото решение, което намерих, беше "бъгавото", та оттам тръгна приказката. :)

В интерес на истината за първи път чувам за решение в тоя смисъл - че си оставало несеквестируемо ... но никога не е късно :) - явно има и такива ...

... правото се развива - може пък това решение и да е някакъв завой в позицията по въпроса ... знам ли ... но за мен, както вече казах - щом си го продал :arrow: не ти трябва :arrow: що да ти го пазим :arrow: ще ти го секвестираме ;)

П.П.: Не съм го чел решението и не съм го и търсил ... не ми е и интересно в момента :) ... пък и Портокал е споделила основното ;)
Последна промяна inspectora на 17 Фев 2011, 18:07, променена общо 1 път
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот portokal » 17 Фев 2011, 18:07

Решение № 456 от 25.06.2010 г. на ВКС по гр. д. № 1294/2009 г., IV г. о., ГК, докладчик съдията Надежда Зекова
чл. 133,

чл. 135, ал. 1 ЗЗД



--------------------------------------------------------------------------------


Производството е по чл. 290 ГПК.


Образувано е по касационна жалба на Н. А. Б. от гр. Тополовград срещу решение № 83 от 10.06.2009 г. по гр. д. № 95/2009 г. Ямболския окръжен съд, с което е отменено решение № 44/19.01.2009 г. постановено по гр. д. № 80/2008 г. по описа на Районен съд Т., в частта, с която е отхвърлен предявеният от Г. Х. Г. от гр. Т. против З. С. Г. от гр. Т. и Н. А. Б. от гр. Т. иск с правно основание чл. 135, ал. 1 ЗЗД и вместо него в тази част е признал за недействителен, на основание чл. 135, ал. 1 ЗЗД, по отношение на Г. Г., договорът за продажба на недвижим имот, сключен с нот. акт № 15/08.12.1996 г., с който З. Г. е продала на Н. Б. и съпругата му К. Б., 4/6 ид. ч. от двустаен апартамент в гр. Т., заедно с избено помещение и 1.69% и. ч. от правото на строеж и общите части на сградата, построена върху държавна земя, УПИ V в кв. 13 по плана на гр. Т. за сумата от 4100 лв.


В касационната жалба се правят оплаквания за недопустимост и неправилност на решението - основания за касационно обжалване по чл. 281, ал. 1, т. 2 и т. 3 ГПК. Касаторът Н. Б. излага недоволството си от това, че решението на въззивната инстанция е неправилно и е постановено в противоречие на материалния закон. Според него съдът неправилно е приел, че са налице трите предпоставки за уважаване на настоящия иск по чл. 135 ЗЗД, тъй като по делото не са се установили по безспорен начин знанието му относно съществуване на твърдяното задължение. Твърди, че непосредствено по време на изповядване на сделката е научил за евентуални претенции на ищеца към първата ответница, за което е уведомен от адвоката си, че обезпечението в записа на заповед е нищожен и имотът е без тежести. Продажната цена е платена преди страните да се явят пред съдията по вписванията, поради което на практика означава, че сделката е завършена преди купувача да е "узнал" за вземането. Съдът въобще не е разгледал и анализирал тези обстоятелства, поради което е стигнал до грешен извод. Оспорва твърдението, че така извършената сделка е извършена във вреда на кредитора, тъй като правното му положение преди сключването й и по време на предявяване на настоящия иск не се е променило.


Ответниците по касационната жалба Г. Х. Г., В. Г. Г., Н. Г. В. и Г. Д. Б. не са взели становище по подадената касационна жалба.


Ответницата З. С. Г. е подала писмено становище, с което подкрепя жалбата на Б.


Върховният касационен съд на РБ, състав на четвърто гражданско отделение на гражданска колегия, след като обсъди становището на страната във връзка със заявеното касационно основание, счита следното:


Касационната жалба е допустима: подадена от легитимирана страна /ответник по делото/ в срока по чл. 283 ГПК и срещу решение на въззивен съд, което е допуснато до касационно обжалване с определение на ВКС № 5 от 06.01.2010 г. по настоящото дело.


С обжалваното решение Ямболският окръжен съд е признал за недействителен, на основание чл. 135, ал. 1 ЗЗД, по отношение на Г. Г., договор за продажба на недвижим имот, сключен с нот. акт № 15/08.12.1996 г., с който З. Г. е продала на Н. Б. и съпругата му К. Б., 4/6 ид. ч. от двустаен апартамент в гр. Т., заедно с избено помещение и 1.69% от правото на строеж и общите части на сградата, построена върху държавна земя, УПИ V кв. 13 по плана на гр. Т. За да уважи иска на Г. Г. по чл. 135, ал. 1 ЗЗД е приел, че по делото са установени трите предпоставки на разпоредбата: наличие на действително вземане в полза на кредитора, което е възникнало преди действието, чието обявяване за недействително се иска; извършването на действие, което уврежда кредитора; с оглед възмездния характер на сделката, лицето, с което длъжникът е договарял да е знаело за увреждането, което кредитора понася в резултат на сделката, като това знание трябва да е налице към момента на извършването й. Констатирал е, че ищецът е кредитор на ответницата З. Г. за сумата 2500 евро по запис на заповед, за което вземане е налице влязло в сила съдебно решение, с което е осъдена да му заплати левовата равностойност на 2500 евро-4889.57 лв. ведно със законната лихва считано от 29.03.2007 г. до окончателното и изплащане. Въз основа на това решение и издаден изпълнителен лист, е образувано изп. дело № 24/2008 г.


По описа на ЧСИ Ир. Х., по което към дата 27.05.2008 г. не е открито несеквестируемо имущество на длъжника, както и не са открити налични авоари по запорираните в хода на производството банкови сметки. На 08.12.2006 г. с нот. акт № 15/08.12.2006 г., том VI, рег. № 1391, н. дело № 1057/2006 г. на съдията по вписванията при ТРС, З., В. и Н. Г. са продали на Н. Б. процесния апартамент за сумата от 4100 лв., която продавачите получили напълно и в брой от купувача. Преценил е, че с продажбата на апартамента, ответницата Зл. Г. затруднила ищеца в събиране на вземането му, тъй като съгласно чл. 133 ЗЗД, в качеството й на длъжник, тя отговаря за дълга си с цялото имущество, вкл. и с единственото си жилище, с което се е разпоредила. Приел е за безспорно установено, че ответникът по иска и купувач на апартамента, Н. Б. е знаел за увреждането непосредствено преди сделката. В тази връзка въззивният съд е стигнал до извода и е приел, че продажбата на апартамента, извършена от съсобствениците му З. Г., В. Г. и Н. В., от които Зл. Г. е притежавала 4/6 ид. ч., уврежда ищеца, който има вземане към последната в размерна 4889.57 лв, левовата равностойност на 2500 евро, тъй като несеквестируемостта на жилището отпада вследствие на сделката.


Обжалването е допуснато, за да се отговори на материалноправният въпрос могат ли да бъдат предмет на отменителния иск по чл. 135 ЗЗД разпорежданията на длъжника с права, спрямо които не може да бъде насочено принудително изпълнение. По този въпрос има противоречива практика на Върховния съд, респ. Върховния касационен съд, а именно дали отпада несеквестируемостта при разпореждане на длъжника с единственото му жилище - налице ли е увреждане на кредитора при такова разпореждане. Състави на ВС, респ. ВКС приемат, че несеквестируемостта на единственото жилището отпада тогава, когато длъжникът го е продал или е предприел други разпоредителни действия с него /решение № 855/04.12.2003 г. по гр. д. № 123/2003 г. на ВКС, второ гражданско отделение/ и обратно разпореждането на длъжника с единственото му жилище, което е несеквестируемо, не уврежда кредитора и не може да бъде предмет на отменителния иск по чл. 135 ЗЗД /решение № 1562/20.05.1982 г. по гр. д. № 805/1982 г. на ВС, първо гражданско отделение/.


Настоящият състав на Върховният касационен съд намира за правилно първото становище, застъпено в решение № 855 от 04.12.2003 г. по гр. д. № 123/2003 г., ВКС, II г. о.


Цялото имущество на длъжника е секвестируемо, в чл. 444 и чл. 446 ГПК са въведени изключения, с които обявява определени имуществени права на длъжника за несеквестируеми. Разпоредбите имат социално основание и са насочени към защита на длъжници - физически лица. Съгласно чл. 444, т. 7 ГПК несеквестируемо е жилището на длъжника, ако нито той, нито някой от членовете на семейството му, с които живее заедно, нямат друго жилище, независимо от това, дали длъжникът живее в него. Ако жилището надхвърля жилищните нужди на длъжника и членовете на семейството му, горницата се продава, ако са налице условията на чл. 39, ал. 2 Закона за собствеността.


Несеквестируемостта се състои в това, да не бъде третирано едно лице антихуманно тогава, когато не е изпълнило доброволно свое имуществено задължение и когато по искане на негов кредитор се пристъпи към принудително изпълнение. Целта е да се гарантира на длъжника, че принудата върху него ще бъде упражнена в такива рамки, които да не застрашават съществуването му и възможността да преживява нормално за в бъдеще. Когато обаче едно лице се разпорежда с право, по отношение на което процесуалният закон му дава гаранцията на чл. 444 от ГПК, отчуждителят сам е преценил, че това право не е сред необходимите за оцеляването му.


Увреждането на кредитора като елемент от фактическия състав на иска е от категорията на обективните предпоставки и предполага, че чрез извършеното правно действие длъжникът създава или увеличава неплатежоспособността си. Сделка, с която длъжникът се е разпоредил с единственото си несеквестируемо жилище, може да уврежда кредитора, тъй като вследствие на разпоредителната сделка длъжникът изразява воля, че това жилище не му е нужно и се лишава от облагите на несеквестируемостта. Несеквестируемостта на това жилище отпада вследствие на сделката.


В конкретния случай, обаче, касационният съд счита, че няма основание да се уважи иска по чл. 135 ЗЗД, защото за ищеца не е настъпило увреждане, в смисъл на поставянето му в по-неизгодно положение за удовлетворяване на вземането му в сравнение с възможностите, които е имал преди разпоредителната сделка. По делото е безспорно установено, че с нот. акт № 62/19.12.2006 г. длъжницата З. Г. е закупила друг недвижим имот в гр. Т. дворно място и къща, или само десет дни след оспорваното разпореждане с нот. акт № 15/08.12.2006 г., тя отново е разполагала с жилищен имот, спрямо който ищецът Г, като кредитор, има същите възможности за реализация на вземането си, каквито е имал и спрямо апартамента, продаден с нот. акт № 15/08.12.2006 г. Искът на Г. е предявен на 03.10.2008 г. и към този момент, както и при постановяване на решението, ответницата Г отново разполага с имущество, което може да бъде обект на изпълнение и за което се прилага правилото за несеквестируемост, каквато е важала и за продадения апартамент. Няма данни по делото, че притежаваният от Г. жилищен имот има по-малка стойност от продадения апартамент. Посоченото във въззивната жалба на ищеца, обстоятелство, че нейният дял от новопридобитият имот е 1/3 ид. ч., а е притежавала 4/6 ид. ч. от продадения апартамент, не е достатъчно основание да се приеме, че за ищеца е настъпило увреждане. Прието е от съда, че задължението на Г. е в размер на 4889.57 лв. и по делото не е установено, че притежаваната от нея 1/3 ид. ч. от имота е с по-малка стойност. Наред с това, значение има и факта, че и преди оспорваната от ищеца сделка - продажба на апартамента и след това, неговите възможности за реализация на вземането му са ограничени на едно и също основание - несеквестируемост на жилищния имот на длъжницата, което показва, че обективно той не е изпаднал в по-неблагоприятно положение. По тези въпроси настоящия съдебен състав споделя мотивите, изложени към първоинстанционното решение на районния съд, че в резултат на всички действия на длъжницата Г. преценени като съвкупност, за ищеца и неин кредитор, фактически не е настъпило увреждане, което е материалноправно основание за предявяване и уважаване на иска по чл. 135 ЗЗД.

Водим от горното, Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение на Гражданска колегия,

РЕШИ:


ОТМЕНЯ решението на Ямболския окръжен съд № 83 от 10.06.2009 г. по гр. д. № 95/2009 г. и вместо това ПОСТАНОВЯВА:


ОТХВЪРЛЯ предявения от Г. Х. Г. против З. С. Г. и Н. А. Б. иск за обявяване недействителност на договор за продажба, удостоверен с нот. акт № 15/08.12.2006, том VI, рег. № 1* н. дело № 1057/2006 г. на съдията по вписванията при ТРС


ОСЪЖДА Г. Х. Г. да заплати на Н. А. Б. разноски по делото за трите инстанции в размер на 530 лв. /петстотин и тридесет лева/.


Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот portokal » 17 Фев 2011, 18:12

Много съм тъпа. :oops: :oops:
Виждайки резултата от въззивния съд, въпроса, по който е допуснато, и резултата "отменя", реших, че така е приел. Не се задълбавах да го чета. Извинявам се.
Всъщност е било установено, че тя е купила друго жилище.
Само решението на ВС от 1982 г., цитирано в това решение, е било такова. Този състав е на "традиционното" становище по принцип, но длъжницата е придобила друго жилище. Тоест "заменила" е веднага (след 10 дни) старото с ново, един вид, а не се е лишила от жилище.
:oops: :oops:
Извинявам се пак. :oops: Не беше нарочно, просто нещата, които не са ми по работа, ги правя набързо.
Последна промяна portokal на 17 Фев 2011, 18:18, променена общо 2 пъти
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот inspectora » 17 Фев 2011, 18:17

Хубаво решение /прочетох го "по диагинал"/ - обосновано, разумно, логично ... "житейско" ... но ... не е баш тъй ;)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот portokal » 17 Фев 2011, 18:20

Е, но принципът "значи жилище(то) не му трябва" тук е нямало как да се приложи.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот Melly » 17 Фев 2011, 18:22

Няма отстъпление от принципа за отпадане на несеквестируемостта спрямо единствено жилище, дори и с това решение. Ако длъжницата не бе придобила друг имот, който може да се ползва за жилищни нужди, искът щеше да бъде уважен. :wink:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8013
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот portokal » 17 Фев 2011, 18:24

Аха. Просто аз избързах да пусна мухата "яаа, какво решение си намерих". :oops:
Утехата е, че и в този случай може да ни бъде полезно. :)
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот Melly » 17 Фев 2011, 18:28

Впрочем, докато търсех това решение, попаднах на Определението, с което въззивното решение е допуснато до разглеждане по същество. Почти бях сигурна, че става въпрос за решението на ЯОС, но не успях да го намеря, и затова те помолих да го пуснеш тук.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8013
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот portokal » 17 Фев 2011, 18:31

И аз попаднах първо на определението. В него, ако си с Апис, отдолу имаше връзка към решението.
Последна промяна portokal на 17 Фев 2011, 18:39, променена общо 1 път
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот Melly » 17 Фев 2011, 18:39

Аписът ми е off line, малце преди м.юни 2010. :D Търсих в сайта на ВКС и там попаднах на няколко определения, едно от които беше това.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8013
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот kalahan2008 » 17 Фев 2011, 19:46

geovan написа:Несеквестируемостта е може би най-хуманния институт в гражданското право. И съществува, защото трябва да се осигури поне физическото оцеляване на длъжника и фамилията му.

Аз пък съм на мнение, че поне що се отнася до несеквестируемостта на единственото жилище трябва да има някакви предели. Не е логично, а и не е морално някой с къща за 200 хил лева да си стои див и щастлив, а кредиторите му (някои от които може да живеят под наем) да не могат да си съберат вземанията заради несеквестируемостта. Имал съм немалко такива случаи, но нали сме хуманни...
Според мен трябва да се постави някаква горна граница на стойността на несеквестируемото жилище или поне да се облекчи режимът по разделяне на жилището за горницата над посочения в наредбата минимум за жилищни нужди на длъжника. Поне аз така мисля, а Вие ме наречете антихуманен, ако искате.
Що се отнася до практиката на ВКС във връзка с отпадане на несеквестируемостта на единственото жилище, същата е въведена за първи път с Решение № 1120 от 7.07.2003 г. на ВКС по гр. д. № 1893/2002 г., V г. о., Решение № 855 от 4.12.2003 г. на ВКС по гр. д. № 123/2003 г., II г. о., докладчик съдията Веска Райчева.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4247
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот p_dyan » 23 Фев 2011, 14:46

Тоз "хуманен институт" на гражданското право- несеквестируемостта, доста пречи понастоящем, а у нас се разпростира твърде много и върху имота на длъжника. И така се задлъжнява спокойно до размера на стойността на този имот, а с този "хуманен институт" си служат откровени мошеници.
Нека тук да се сложат и други подобни решение по несеквестируемостта, да се направи един сбор на практика по този въпрос.
p_dyan
Потребител
 
Мнения: 484
Регистриран на: 09 Мар 2008, 23:37

Re: Павлов иск и единствено жилище

Мнениеот kalahan2008 » 23 Фев 2011, 20:51

p_dyan написа:Нека тук да се сложат и други подобни решение по несеквестируемостта, да се направи един сбор на практика по този въпрос.


Р Е Ш Е Н И Е

гр.С., 22.05.2008 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

С. ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на двадесет и втори май през две хиляди и осма година в състав :
ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЕМИЛИЯ ДОНКОВА
ЧЛЕНОВЕ : ДИАНА КОЛЕДЖИКОВА
ИЛИАНА СТАНКОВА
като разгледа докладваното от съдия Коледжикова гр. дело № 293 по описа за 2008 г., за да се произнесе, взе предвид следното :
Производството е по чл.435, ал.2 и сл. от ГПК.
Образувано е въз основа на жалба от Г.С.К.срещу извършени по молба на „Л.” АД, гр.Л., частен праводател на „Е.” ООД, гр.П.(договор за цесия от 20.08.2007 г.), действия по принудително изпълнение – опис, оценка и продажба на дворно място от 500 кв.м., находящо се в с.П., махала Б., С. област, и построената в него вилна сграда, както и постановлението за възлагане на недвижимия имот, по изпълнително дело № 20067940400108 на ЧСИ Я. С.. Жалбоподателката, длъжник изпълнителното дело, обжалва действията на съдия-изпълнителя – опис, оценка и продажба на единствен жилищен имот, както и постановление за възлагане на същия имот. Моли да бъдат отменени атакуваните действия на съдия изпълнителя.
Ответникът оспорва жалбата в писмено становище с отвод за недопустимост поради просрочване на жалбата, по същество излага доводи за неоснователност, тъй като към момента на налагане на възбраната имотът не е бил единствено жилище на длъжника.
Като взе предвид жалбата и събраните в съдебното производство доказателства, настоящият съд констатира следното:
Жалбата в частта, с която се обжалват опис и оценка на имота, е подадена след изтичане по чл. 333, ал.1 от ГПК (отм.) поради което е недопустима е следва да бъде оставена без разглеждане – описът, за който жалбоподателката е била уведомена, е извършен на 12.12.2006 г., а оценката е изпратена с писмо с обратна разписка, получено на 06.01.2007 г. – съответно сроковете за обжалване на действията са изтекли на 19.12.2006 г. и на 15.01.2007 г.
В частите, с които се обжалват извършването на публична продан на имот, който длъжникът смята за несеквестируем и постановлението за възлагане на имота, жалбата е допустима, но разгледана по същество жалбата е неоснователна.
Основните аргументи в жалбата – несеквестируемост на единственото жилище на жалбоподателката-длъжник и нейното семейство към момента на извършване на проданта, не обуславят незаконосъобразност на същата, тъй като меродавният момент, към който се преценява наличието на законовата забрана за насочване на изпълнението върху единствено жилище на длъжника, се преценява към датата на вписване на възбраната върху имота. Последващо разместване на имуществото на длъжника не се отразява върху законосъобразността на изпълнителните действия, насочени към такъв имот. В случая възбраната е вписана на 26.04.2006 г. Видно от представените по делото нотариални актове и удостоверения от ЧСИ Р. М., към посочената дата жалбоподателката е притежавала два апартамента в гр.София, които представляват други жилища по смисъла на чл.444, т.7 от ГПК. Ето защо изпълнението чрез публична продан на процесния имот, не е незаконосъобразно при положение, че към момента на вписване на възбраната имотът не е бил несеквестируем.
На следващо място: постановлението за възлагане може да се обжалва от длъжника само ако наддаването при публичната продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено на най-високата предложена цена – чл.435, ал.3 in fine от ГПК.
Доводи в този смисъл не се изтъкват в жалбата, нито такива обстоятелства се установяват по делото. При извършване на проданта са спазени изискванията на чл.373 и сл. от ГПК (отм.), имотът е възложен на най-високата предложена цена.
С оглед изложеното, съдът счита, че жалбата в частите, с които се атакуват извършването на публична продан на имот, който длъжникът смята за несеквестируем и постановлението за възлагане на имота, е неоснователна и като такава, следва да бъде оставена без уважение.
По тези съображения С. окръжен съд

Р Е Ш И :


ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Г.С.К. частта, с която се обжалват опис и оценка на дворно място от 500 кв.м., находящо се в с.П., махала Б., Софийска област и ПРЕКРАТЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО в тази част.
ОТХВЪРЛЯ жалбата на Г.С. К. срещу извършването на публична продан на дворно място от 500 кв.м., находящо се в с.П., махала Б., С.област, и построената в него вилна сграда, и постановлението за възлагане на имота от 11.03.2008 г. по изпълнително дело № 20067940400108 на ЧСИ Я. С..
В частта, с която производството е прекратено, решението може да се обжалва с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването. Препис от решението да са връчи на страните.
ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ : 1. 2.


ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 419 ОТ 27.III.1995 Г. ПО ГР. Д. № 136/94 Г., II Г. О.
ДОПУСТИМО Е ДА СЕ НАЛОЖИ ВЪЗБРАНА КАТО ОБЕЗПЕЧИТЕЛНА МЯРКА ВЪРХУ ЕДИНСТВЕНОТО ЖИЛИЩЕ НА ОТВЕТНИКА.
ГПКЧл. 316, б. "а" и чл. 339, б. "в"

С определение от 8.VIII.1994 г. съдът е допуснал обезпечение на иска, предявен от М. Д. срещу И. Р. и Ц. Р. чрез налагане възбрана върху апартамент, находящ се в С.
Ответниците обжалват това определение и молят да бъде отменено по реда на чл. 315 ГПК.
Те поддържат в частната жалба, че определението противоречи на чл. 339, б. "в" от ГПК, тъй като било допуснато обезпечение чрез възбрана върху единственото им жилище, в което живее тричленното им семейство. Наред с това признават, че притежават и самостоятелно таванско жилище, които били продали на ищцата, и считат, че само това жилище може да бъде предмет на обезпечителна мярка. Другото съображение на жалбоподателите е, че не били собственици на възбранения апартамент, тъй като се касаело за групов строеж и още не била извършена делба.
Възиваемата моли да се остави частната жалба без уважение.
Като прецени доводите на страните, Върховният съд приема, че частната жалба е неоснователна.
При постановяване на определението, с което се налага обезпечителна възбрана, съдът е спазил изискванията на закона. Наложена е тази обезпечителна мярка, която ищците са поискали, и съдът се е позовал на събраните по делото писмени доказателства, достатъчни, за да допусне обезпечаване на иска съгласно чл. 310, ал. 1, б. "а" от ГПК.
Жалбоподателите твърдят в жалбата, че са във владение на имота, върху който е наложена възбрана. Законът изисква при обезпечителната възбрана вещта да се владее от лицето, срещу което се насочва обезпечителната мярка, а не от трето лице. Наред с това жалбоподателите твърдят, че освен апартамента, върху който е наложена възбрана, притежавали и друг тавански апартамент и именно върху него следвало да се наложени възбраната, а не върху апартамента, в който живеят, като се позовават на забраната на чл. 339, б. "в" от ГПК. Този довод на жалбоподателите е неоснователен. Разпоредбата на чл. 339 от ГПК не касае производството по обезпечението на иск, а изпълнителното производство.
Противно на тези доводи и едновременно с тях жалбоподателите възразяват, че те не са собственици на възбранения имот Ако това е така те не са активно легитимирани да искат отмяна на обезпечителната мярка. Когато обезпечението на иска е било насочено върху имуществено право, което не принадлежи на ответника, а на друго лице, това лице има законен път за защита.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4247
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 59 госта


cron