начало

Изнудвачът от „Суджукгейт“ осъди прокуратурата Изнудвачът от „Суджукгейт“ осъди прокуратурата

показания/обяснения в писмена форма ?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


показания/обяснения в писмена форма ?

Мнениеот proki0 » 03 Фев 2014, 15:17

Привет. И в ГПК и в НПК се сочи, че показанията/обясненията трябва да се се дадат устно. Ако лицето е нямо му се назначава тълковник.
Интересно обаче, кавто ще стане, ако свидетелят/обвиняемият наскоро е загубил гласа си и респективно доста време ще отнеме възстановяването му или въобще няма да се възстанови. Респективно, тъй като заболяването е отскоро, не е научил и никакви жестовете на немите, така че няма как да възпроизведе показанията/обясненията си с жестове, поради и което няма как да пресъздаде с жестове показанията си на тълковник.
Любопитно ми е има ли практика в такъв случай да се позволи на лицето писмено да изложи своите показания/обяснения? Особено интересно е ако лицето е обвиняем и съда му откаже писмено да изложи обясненията си - в този случай няма ли да му се наруши правото на защита?
proki0
Младши потребител
 
Мнения: 72
Регистриран на: 29 Дек 2010, 17:57

Re: показания/обяснения в писмена форма ?

Мнениеот kremen » 04 Фев 2014, 14:56

Не знам да и това е реален казус или просто разиграваш ситуация, но ето моята идея.
ГПК дава възможност да се изрази воля конглудентно. В случай, че разпитвания е изгубил способността си да говори, но не и тази да чува и разбира, нищо не пречи разпита да се проведе по следния начин: явява се пред разследващия, пише собственоръчно, после тълковника го почита на глас и разпитвания заявява чрез писмена декларация, че точно това е казал. Пред Съда НПК изисква пряко и непосредствено, но не задължително чрез говор. Следователно: Съдията пита, разпитания кима с глава, че е разбрал въпроса и отговаря писмено. После Съдията прочита и пита "Това ли искате да кажете по случая?", нашия човек кима и Съдията диктува за протокола: разпитания кимна утвърдително. Нека поясня, че кимането е общоприет начин на изразяване на съгласие или несъгласие, нищо чу ние кимаме наопаки. За всеки случай може да дадат възможност на разпитания да се запознае с протокола и пак с писмена декларация да потвърди, че думите му са записани в протокола правилно. Разбира се всички тези ПСД трябва да са придружени с медицински документ, от който да е видно, че към момента на даване на показания/обяснение разпитания няма способност да се изразява гласно.
kremen
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 19 Окт 2008, 13:02

Re: показания/обяснения в писмена форма ?

Мнениеот ivanov_p » 04 Фев 2014, 15:42

Съдията те пита и ти отговаряш на въпроса писмено, като написаното се записва в протокола.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4565
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: показания/обяснения в писмена форма ?

Мнениеот system » 04 Фев 2014, 16:52

kremen написа:Пред Съда НПК изисква пряко и непосредствено, но не задължително чрез говор.

:roll:
НАКАЗАТЕЛНО-ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС
................
Устно извършване на наказателното производство
Чл. 19. Наказателното производство се извършва устно, освен в случаите, предвидени в този кодекс.

kremen написа:Следователно: Съдията пита, разпитания кима с глава, че е разбрал въпроса и отговаря писмено. После Съдията прочита и пита "Това ли искате да кажете по случая?", нашия човек кима и Съдията диктува за протокола: разпитания кимна утвърдително. Нека поясня, че кимането е общоприет начин на изразяване на съгласие или несъгласие, нищо чу ние кимаме наопаки. За всеки случай може да дадат възможност на разпитания да се запознае с протокола и пак с писмена декларация да потвърди, че думите му са записани в протокола правилно.

:roll:
НАКАЗАТЕЛНО-ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС
......................
Разпит на свидетел
Чл. 139.
..................
(5) Свидетелят излага във форма на свободен разказ всичко, което му е известно по делото.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: показания/обяснения в писмена форма ?

Мнениеот bludniq_sin » 04 Фев 2014, 17:27

Значение на думата разказ
мн. разкази, (два) разказа, м.
1. Разказване (на някаква случка). Чух разказа му.
2. Спец. Късо художествено произведение в проза, в което се излага накратко случка, събитие, преживяване.
прил. разказен, разказна, разказно, мн. разказни.

Според едно мнение в случай, че лице с увреден слух, нямо ли глухонямо такова, желае или трябва да направи декларации, въпросите предявени към него му се представят в писмена форма, както и предупрежденията и уведомленията и то им отговаря вербално; на нямото лице въпросите се задават вербално, както и предупрежденията и уведомленията и то отговаря в писмена форма; на глухонямото лице въпросите, предупрежденията и уведомленията се предявяват в писмена форма и то отговаря също в писмена форма.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: показания/обяснения в писмена форма ?

Мнениеот kpavlova » 06 Фев 2014, 10:11

Не знам дали е практически проблемът.Обаче съм се замисляла, като по -малка :)
Категорично не може да се поднесат само писмени показания или обяснения и така направо да се приобщят с "прочетоха се"...ДС са гласни, това е форма за валидността им, важи и пр.на устност, както е писал Систем..., изключенията са установени изчерпателно.Не може да стане като в нотар.пр-во...
Отдавна съм го чела това, мисля, че беше Венедиков, Писмени доказателства и свидетелски показания в гр.процес, от там съм го запомнила.Идеята на Венедиков беше, че все пак, ако свидетелят е глух или ням, по аналогия с текста, дето казва, че свидетелят може да си служи с бележки, цифри..... и т.н.от НПК , би могло да му се задават въпросите писмено, респ.да дава отговорите писмено, стига това да се случва пряко и непосредствено в с.з. и въпросите и отговорите да се прочитат гласно...
Отделно от това, според мен, в крайна сметка ще трябва прочетеното изцяло да се отрази в протокола, ведно с описание на процедирането по такъв ред, както и фактическото му основание - причината за невъзможността и доказателствата за нея...
За обв- може да се разсъждава на плоскостта на чл.25, ал.1 т.1 - "друго тежко заболяване", което пречи на провеждане на производството.Трябва СМЕ, която да заключи, че е възстановимо, с временен характер заболяването обаче ...
Би могло да се разсъждава и от гл.т.задълж.защита - зависи от естеството на увреждането, дефицитът, който обуславя...Това не решава, разбира се, по никакъв начин, проблемът с доказат.източник - обяснения, щото те не се дават чрез пълномощник..
На практика не ми се е случвало :oops: , за да видя ефекта .
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 40 госта


cron