начало

Изнудвачът от „Суджукгейт“ осъди прокуратурата Изнудвачът от „Суджукгейт“ осъди прокуратурата

въпрос по ЗОДОВ и ЗДСл

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


въпрос по ЗОДОВ и ЗДСл

Мнениеот im4o_im4o » 07 Апр 2014, 18:14

Здравейте всички. Държавен служител е обвиняем за извършено престъпление в качеството му на длъжностно лице, поради което на осн. чл. 100, ал.2 ЗДСл е отстранен временно от работа - до приключването на наказателното производство.
Наказателното производство разбира се се точи дълго време. Човекът пък не може да получава заплата съгл. чл. 100, ал.3 ЗДСл, а и като държавен служител няма как да работи друго - тъй като въпреки временното отстраняване продължава да има качество на държавен служител т.е. няма право да работи на друго место по трудов договор. За да има доходи /все пак храни семейство, плаща ипотека и т.н./, човекът подава молба за напускане "по собствено желание", която е уважена и служебното правоотношение е прекратено.
Човекът започва да работи на трудов договор в частна фирма, на по-ниска заплата от тази която е получавал като държавен служител.
Три години след прекратяване на служебното правоотношение на държавния служител, влиза в сила оправдателна присъда.
Въпроса ми е : може ли бившия държавен служител да заведе дело по ЗОДОВ срещу прокуратурата, за да претендира разликата в заплащането между заплатите, които щеше да получи, ако продължаваше да работи като държавен служител и тези заплати в частната фирма за периода от напускането на държавната работа, до влизането в сила на оправдателната присъда.
Кофти е, че както вече казах, човека е напуснал държавната работа като е подал молба за напускане "по собствено желание" и сега трудничко ще бъде да се докаже, че напускането има причинно следствена връзка с повдигнатото обвинение заради което е бил временно отстаренен. Ще помоля и за практика по възможност.


чл. 100 ЗДСл
(2) Във всички случаи, когато е образувано наказателно производство срещу държавен служител за престъпления, извършени от него в качеството му на длъжностно лице по смисъла на чл. 93, т. 1, буква "а" от Наказателния кодекс, органът по назначаването го отстранява временно от работа.

(3) (Нова - ДВ, бр. 95 от 2003 г.) Държавният служител не получава заплата за времето, през което е бил отстранен.
im4o_im4o
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 16 Яну 2012, 21:52

Re: въпрос по ЗОДОВ и ЗДСл

Мнениеот maria01 » 10 Апр 2014, 17:21

Аз лично бих завела дело не само за заплатите, които не е получил , но и за другите неимуществени вреди - накърняване на доброто име, злепоставяне в обществото, няма начин и на здравословното му състояние да не е повлияло това... също обезщетение се полага и за прекалено дълго продължилото наказателно производство на отделно основание. Практика - дал господ, ще си я потърсите в Апис, Сиела и т.н. Именно в случаи като този държавата трябва да плаща и то солидни суми за причинените вреди от изпълнението на нечии "поръчки".
maria01
Потребител
 
Мнения: 208
Регистриран на: 16 Яну 2004, 11:52
Местоположение: София


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron