начало

Майката на българския европрокурор е загинала при пожар Майката на българския европрокурор е загинала при пожар

постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот rourke » 29 Мар 2012, 19:37

e kak ще стане с възражение? с чл. 45 ЗЗД наистина може да се уплаши дивака /ЧСИ/, ама някои с времето са придобили известно самочувствие и не се плашат. В същото време ще се преклудира правото на отмяна. ППВС не мога да го кача - на мене ми е в сборника на Любен Велинов /1-вото изд. до 2010 г./. Ама дано някой колега да може да го качи ... аз мъчно се оправям с техниката :) Като се явявах на изпит по информатика нищо не знаех - преподавателката вика ти си за двойка и аз и се усмихвах докато ми напише 5.50, при което една колежка вика - ама той не заслужава ... И сега разбирам, че и тя е била права. Виж обаче отнякъде ПП ... :)
rourke
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 18 Дек 2011, 14:57

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот Гост. » 29 Мар 2012, 19:46

Публикувано: Сборник постановления и тълкувателни решения на ВС на РБ по граждански дела 1953-1994, стр. 609, пор. № 221

ЗА ОБОБЩАВАНЕ НА ПРАКТИКАТА ПО НЯКОИ ВЪПРОСИ НА ПРОИЗВОДСТВОТО ЗА ОТМЯНА НА ВЛЕЗЛИ В СИЛА РЕШЕНИЯ

Пленумът на Върховния съд на НРБ, като обобщи практиката по делата за отмяна на влезли в сила решения, констатира, че независимо от общо взето правилните разрешения съществуват спорове във връзка с тълкуване на закона. За правилното му прилагане и за установяване на единна практика налага се да се издаде постановление по някои въпроси, свързани с производството за отмяна на влезли в сила решения.
1. Съгласно закона на отмяна подлежат влезлите в сила решения на съдилищата. За разлика обаче от чл. 225, ал. 1 ГПК, според който прегледът по реда на надзора се отнася както до съдебните решения, така и до решенията на особените юрисдикции, чл. 231 ГПК не предвижда изрично отмяна на решенията на несъдебните правораздавателни органи. Те не са посочени и в чл. 232, ал. 2 ГПК, според който молбата се подава чрез първоинстанционния съд, и в чл. 234, ал. 2 ГПК, според който при уважаване на молбата делото се връща за ново разглеждане на надлежния съд. С чл. 43, ал. 2, т. 2 ЗУС обаче е възложено на Върховния съд да разглежда делата, образувани по извънредните способи за отмяна на влезли в сила актове не само на съдилищата, а и на особените юрисдикции. Това е в съгласие с основното изискване за съобразяване на решенията както на съдилищата, така и на особените юрисдикции със закона и с обективната истина. Поради това Върховният съд счита, че по този ред могат да се отменяват влезлите в сила актове и на особените юрисдикции.
Следва да се има предвид обаче, че влезлите в сила актове на особените юрисдикции подлежат на отмяна само тогава, когато специални разпоредби не предвиждат друг начин на отменяване. Така например решение на пенсионна комисия за отпускане на пенсия не подлежи на отмяна по чл. 231, б. "а" ГПК, когато се представят нови доказателства за трудов стаж, възраст, категория труд, семейно положение, трудово възнаграждение, дата на смъртта и т.н., защото в чл. 26 ППЗП е предвиден друг начин за изменение на влезлите в сила решения на пенсионните комисии. В тези случаи специалният процесуален ред изключва общия съдопроизводствен ред на чл. 231 и сл. ГПК.
Така също е допустима отмяна на съдебни актове, макар те да не са решения, когато с тях се разрешават спорове за материално право. Такъв съдебен акт е например заповедта на районния съдия по чл. 37, ал. 2 ЗНО.
2. На отмяна подлежат само актове, които се ползват със сила на пресъдено нещо, т.е. които са задължителни за страните, техните правоприемници и наследници и по които спорните въпроси не могат да бъдат пререшавани. Това следва от естеството на института. Поради това не подлежат на отмяна определенията по движението на делата, актовете по охранителните производства и други подобни. По същите съображения не подлежат на отмяна актовете, за които законът предвижда защита по друг ред, какъвто е например случаят с решенията за издаване на изпълнителен лист по чл. 237, б. "в", "г", "д", "е" и "ж" ГПК.
На същото основание не подлежат на отмяна отменителните решения на второинстанционните съдилища. Решенията на второинстанционните съдилища подлежат на отмяна, когато с тях се оставя в сила решение на първоинстанционния съд или са постановени при условията на чл. 208, ал. 2, чл. 208, ал. 3, изречение второ (*1); чл. 210 и 301, ал. 3 ГПК. Във всички тези случаи второинстанционното решение влиза в сила и за него важат последиците на чл. 220 и 224 ГПК, поради което подлежи на отмяна.
3. Противоречива е съдебната практика по въпроса, дали е допустима на основание чл. 231, б. "а" ГПК отмяна на влязло в сила решение при положение, че страната е твърдяла известно обстоятелство при разглеждане на делото, но не е могла да го установи, а след влизане в сила на решението в друго производство това обстоятелство е установено по надежния ред. Такива са например случаите, когато иск за заплащане на вреди от непозволено увреждане е отхвърлен поради недоказване, че ответникът е причинил вредите, а след това с влязла в сила присъда той бъде признат за виновен в извършване на престъпление, от което са произлезли вредите, или пък когато е уважен иск срещу материално отговорно лице за липси на поверени му стоково-материални ценности и след влизане на решението в сила с влязла в сила присъда трето лице бъде признато за виновно за кражба или присвояване на всички или на част от липсващите ценности. Във всички тези и подобни на тях случаи влязлата в сила присъда или решение по чл. 97, ал. 4 ГПК или друг акт, с който се установява по надлежния ред недоказаното при разглеждане на гражданския спор важно обстоятелство, представляват ново писмено доказателство по смисъла на чл. 231, б. "а" ГПК, макар че фактът е бил известен на твърдялата го страна, защото едва чрез признаването му за съществуващ по надлежния ред той е станал установен. Поради това в тези случаи отмяната по чл. 231, б. "а" ГПК е допустима.
4. С Постановление 2/1962 г. на Пленума на Върховния съд (*2) е призната възможността да се приемат от второинстанционния съд писмени декларации, в които се твърдят факти по делото, и въз основа на тях да се прецени дали не е налице основание за отменяване на обжалваното решение. Следва обаче да се отрече възможността да се допуска въз основа на подобни декларации отмяна на влязло в сила решение на основание чл. 231, б. "а" ГПК.
Писмените декларации не са новооткрити доказателства по смисъла на чл. 231, б. "а" ГПК. По смисъла на закона новият писмен документ трябва сам по себе си да представлява доказателство по делото, а не да доказва, че има свидетели или вещи лица, които могат да бъдат разпитани. Член 231, б. "а" ГПК не допуска отмяна на влезли в сила решения въз основа на свидетелски показания или заключения на вещи лица. Още по-малко такава отмяна може да се допусне въз основа на очаквани бъдещи свидетелски показания или заключения на вещи лица.
5. Решение, основано на постановление на държавно учреждение, което впоследствие е било отменено, подлежи на отмяна по силата на чл. 231, б. "в" ГПК. На практика не се разрешава еднакво въпросът дали под "държавно учреждение" може да се разбира и стопанска организация. В едни решения се приема, че отменяването на акт на стопанска организация е основание за отмяна на основаното на него решение на съд, а в други - че отменяването на акт на такава организация не може да доведе до отменяване на основаното на него решение.
Пленумът на Върховния съд счита, че под "постановление на държавно учреждение" по смисъла на чл. 231, б. "в" ГПК се разбира всеки издаден по надлежния ред акт, независимо от органа, който го е издал. Той може да е орган на държавно управление, на държавна стопанска организация, на социално-културно учреждение или обществена организация в случаите, когато със закон му е предоставено това право. Издаденият акт не трябва да е нормативен. Нормативният акт, дори когато му е придадена обратна сила, създава ново правно положение и на него може да се основе нов иск, но не и да се иска отмяна по реда на чл. 231, б. "в" ГПК на акт, който е издаден преди постановяването му.
С оглед на това не само административният акт, издаден от орган на държавно управление, е основание за отмяна по чл. 231, б. "в" ГПК, а и издаденият от други органи, на които със закон е възложено да издават подобни актове.
6. Съгласно чл. 231, б. "в" ГПК решението, основано на акт на държавно учреждение, подлежи на отмяна, ако впоследствие актът бъде отменен. Законът има предвид, че актът на държавно учреждение се отменява с обратна сила. Когато с акта се създава ново правно положение, важащо занапред, отмяна не е допустима. Така например, когато даден спор е разрешен въз основа на действащ по време на постановяване на решението дворищно-регулационен план, последващото изменение на този план не е основание за отмяна на постановеното решение.
7. Отмяна по чл. 231, б. "г" ГПК е допустима, когато между едни и същи страни, за същото искане и на същото основание са постановени две противоречащи си едно на друго решения. На това основание не е допустима отмяна на влезли в сила решения при противоречие на решението с влязла в сила присъда, защото страните в наказателния процес са поначало различни от тези в гражданския.
Противоречие между присъда и решение, постановено след влизането й в сила, може да се отстрани по реда на чл. 225 и сл. ГПК, когато гражданският съд, който разглежда гражданските последици от деянието, не се е съобразил с нея относно това дали деянието е извършено, неговата противоправност и виновността на дееца (чл. 222 ГПК и чл. 372, ал. 2 НПК). Противоречие между решение и постановена след влизането му в сила присъда може да се отстрани по реда на чл. 231, б. "а" ГПК по начина и при условията, посочени в т. 3 на това постановление.
8. Съгласно закона отмяна на основание чл. 231, б. "г" ГПК се допуска при противоречие между две решения. Поради това по този ред не може да се отстрани противоречие между решение и спогодба. Ако едно решение е постановено в противоречие със сключена между същите страни спогодба, то подлежи на отменяване по реда на чл. 225 ГПК, защото е в несъгласие с действителните им права и отношения, както е договорено между тях, а ако след влизане в сила на решението страните постигнат спогодба по спора, не подлежат на отмяна по никакъв ред нито решението, нито спогодбата, защото няма пречка с последваща спогодба страните да пререшат даден спор, макар че той е разрешен с влязло в сила решение.
9. При противоречие между две решения отмяна е допустима не само при идентичност на страните, а и когато те са издадени на еднакво основание и по еднакво искане. В редица случаи решението по делото разрешава със сила на пресъдено нещо и спорове, за които не се съдържа изрично постановление в разпоредителната му част. Например с решението за допускане на делба на вещ се признава наличието на съсобственост между определени страни, без неговият диспозитив да съдържа установителна част в подобен смисъл. Когато преди влизане или след влизане на такова решение в сила бъде постановено друго, също влязло в сила решение, между същите страни, с което само единият съделител е признат за изключителен собственик на допуснатата до делба вещ, между двете решения съществува противоречие, което е основание за допускане на отмяна по чл. 231, б. "г" ГПК. Такава е допустима във всички случаи, когато двете противоречиви решения разрешават въпросите по даден спор със сила на пресъдено нещо между едни и същи страни.
10. Под "същите страни" по смисъла на чл. 231, б. "г" ГПК следва да се разбират не само лицата, от чието име и срещу които се води делото, както гласи чл. 15, ал. 1 ГПК, т. е. ищецът и ответникът, а всички лица, по отношение на които решението според чл. 220, ал. 1 ГПК има сила на пресъдено нещо. Това следва от залегналия в чл. 224, ал. 1 и чл. 231, б. "г" ГПК принцип за непререшимост на спорове, разрешени с влезли в сила решения. Поради това е налице идентичност на страните, когато в едно от двете дела искът е бил предявен не лично от лицето, чието право се цели да бъде защитено, а от процесуалния му субституент (чл. 15, ал. 3 ГПК) или от прокурора (чл. 27, ал. 1 ГПК), още повече, че и в двата случая лицето, чието право е предявено или в чийто интерес е предявен искът, задължително се призовава като страна. Освен това по същите съображения е без значение за допускане на отмяната, ако по едно от двете дела са взели участие не само ищецът и ответникът по другото дело, а още и другари по смисъла на чл. 171 ГПК на едната, на другата или на двете страни. Все по същите съображения отмяна е допустима и когато второто решение е постановено по отношение на наследник или правоприемник (чл. 220, ал. 1 ГПК) на страна по първоначалното дело или на приобретател на спорното право (чл. 121 ГПК).
Според чл. 179 ГПК при встъпване в делото по реда на чл. 174 ГПК на трето лице или при привличане на такова лице по реда на чл. 175 ГПК постановеното решение има установително действие в отношенията на третите лица и противната страна, а това, което съдът е установил в мотивите на решението, е задължително за третото лице в отношенията му със страната, на която помага или която го е привлякла. Така обявената от закона обвързаност на третото лице със силата на пресъдено нещо на решението по делото, в което е встъпил или е било привлечено, дава основание да се заключи, че отмяна по реда на чл. 231, б. "г" ГПК при противоречие на две решения е допустима и тогава, когато едно лице е участвало в едното дело като ищец или като ответник, а в другото е било привлечено или е встъпило като трето лице.
11. Според някои решения е допустима отмяна по чл. 231, б. "д" ГПК, когато призована страна е починала след получаване на призовката за заседанието, при което е приключило разглеждането на делото, но преди него. Същото становище е изразено и в случаи, когато искът е предявен и разгледан срещу починал ответник. В други случаи е прието, че решение, постановено по отношение на лице, което е починало, след като е било призовано, но преди заседанието, в което е приключило съдебното дирене, подлежи на преглед по реда на надзора.
Пленумът на Върховния съд приема за правилно второто становище. Чрез отмяната по чл. 231, б. "д" ГПК се постига защита срещу допуснато нарушение на основния принцип на участие на страните в гражданския процес. Касае се за надлежно конституирани страни, а не за неконституирани или въобще несъществуващи. Поради това неправилното конституиране е основание за преглед на решението, а не и за отмяна.
Това се отнася и за случаите на смърт на ответника по иска за прекратяване на брак поради развод или по иск за обявяване на недействителност на брак. Когато ответникът по тези брачни дела е починал преди влизане в сила на решението за прекратяване на брака или на обявяването му за недействителен и въпреки това производството по делото е продължило, не се касае до лишаване на страната от възможност да участва по делото, за да има основание за отмяна. Решението за прекратяване на брак поради развод, когато този брак е вече прекратен поради смъртта на ответника, е недопустимо и поради това следва да бъде отменено по реда на надзора.
12. Нееднакво се разрешават случаите, когато е постановено решение по отношение само на единия съпруг, а по делото е следвало да вземе участие и другият, защото се касае до спор за вещ от имуществената общност. В едни решения се приема, че неправилното конституиране на двамата съпрузи е основание за преглед на постановеното решение, а в други - че неконституираният съпруг следва да поиска отмяна на основание чл. 233, ал. 2 ГПК.
Пленумът намира за правилно второто становище. Когато се касае до спор с вещноправен характер относно вещ от имуществената общност, спорното правоотношение е от такова естество, че решението трябва да бъде еднакво за двамата съпрузи. Поради това искът следва да бъде предявен от или срещу двамата съпрузи. В делото те имат положение на необходими другари по смисъла на чл. 172, ал. 2 ГПК. Когато обаче единият съпруг не е бил конституиран като ищец или като ответник, постановеното с участие само на другия съпруг решение има сила на пресъдено нещо и по отношение на невзелия участие в делото, защото поради естеството на спорното правоотношение то е еднакво за двамата съпрузи. В този случай законът в чл. 233, ал. 2 ГПК е предвидил нарочен способ за отмяна на влялото в сила решение. Поради това и по силата на чл. 225, ал. 3 ГПК (*3) в тези случаи не може да се иска преглед, а отмяна.
13. При разглеждане на исковете съдът се произнася по твърдяното от ищеца право, без да е обвързан от дадената от него правна квалификация. Няма основание този принцип да не се приложи и в производството по чл. 231 ГПК. Поради това, ако изложените от молителя обстоятелства в подкрепа на искането му за отмяна не попадат под формулираното от него основание по чл. 231 ГПК, молбата не се оставя без уважение, а се уважава на действителното основание, ако то бъде установено.
Това разрешение е приложимо и в случаите, когато отмяната е поискана от председателя на Върховния съд или от главния прокурор на Републиката.
По същите съображения, а и по силата на чл. 234, ал. 3 ГПК, когато е поискана отмяна на основание чл. 231, б. "г" ГПК, съдът не е ограничен с искането да се отмени посоченото в молбата или в предложението решение. Може да се отмени решението, което се сочи за правилно, а също така и двете решения, ако и двете са неправилни на едно или друго основание.
14. Според чл. 235 ГПК след отменяване на влязлото в сила решение по-нататъшното разглеждане на делото се подчинява на общите правила. Такива общи правила са тези по чл. 208, ал. 1 ГПК (*4), според които при отменяване на обжалваното решение от второинстанционния съд делото се връща към първата инстанция за ново разглеждане, но от друг състав, и на чл. 229, ал. 1 ГПК (*5), според които при отменяване на влязло в сила решение по реда на надзора новото разглеждане се извършва от друг състав. Тези общи правила следва да намерят приложение и при отмяната на влезли в сила решения по реда на чл. 231 и сл. ГПК. При всички случаи се касае до изключване на възможността от предубеденост на състава, постановил отмененото решение.
По тези съображения и по силата на чл. 43, ал. 2, т. 1 и чл. 58, т. 1 ЗУС Пленумът на Върховния съд


ПОСТАНОВИ :


1. На отмяна по реда на чл. 231 и сл. ГПК подлежат влезлите в сила решения както на съдилищата, така и на особените юрисдикции, освен ако е предвиден друг ред за отменяването или изменяването ми.
2. На отмяна подлежат само актовете, които се ползват със сила на пресъдено нещо.
3. Допустима е отмяна по реда на чл. 231, б. "а" ГПК на решение, когато след влизането му в сила бъде установен по надлежния ред имащ значение за спора факт, макар той да е бил известен на страната преди постановяване на решението.
4. Не е допустима отмяна по реда на чл. 231, б. "а" ГПК въз основа на писмени декларации на лица, които биха потвърдили пред съда вписаното в тях като свидетели или като вещи лица.
5. Постановление на държавно учреждение по смисъла на чл. 231, б. "в" ГПК е всеки надлежен акт, независимо от това дали е издаден от орган на държавно управление, от орган на стопанска организация или на социално-културно учреждение или на обществена организация, когато със закон им е предоставено това право.
Ако след влизане в сила на решение се издаде нов нормативен акт, той не е основание за отмяна на постановеното преди него решение.
6. Когато административният акт създава ново правно положение, а не отменява с обратна сила акта, на който е основано влязлото в сила решение, отмяна на последното не е допустима.
7. Не е допустима отмяна по чл. 231, б. "г" ГПК при противоречие между влязло в сила решение и влязла в сила присъда.
8. Противоречие между спогодба и влязло в сила решение не е основание за отмяна по чл. 231, б. "г" ГПК.
9. На отмяна по силата на чл. 231, б. "г" ГПК подлежат две влезли в сила решения между едни и същи страни, когато с тях противоречиво са разрешени въпроси, по които решенията имат сила на пресъдено нещо.
10. Под понятието "същите страни" по смисъла на чл. 231, б. "г" ГПК се разбират ищецът и ответникът, другарите в процеса, встъпилите или привлечените трети лица, наследниците и правоприемниците на първоначалните страни, както и приобретателите на спорното право.
11. Непризоваването на наследниците на починало преди предявяване на иска лице или на починала в течение на производството страна, когато те не са конституирани вместо наследодателя, не е основание за отмяна на влязлото в сила решение по реда на чл. 231, б. "д" ГПК, а на преглед по реда на чл. 225 и сл. ГПК.
12. Решение по спор за права върху вещ от съпружеската имуществена общност, постановено между единия съпруг и трето лице, може да се отмени по реда на чл. 233, ал. 2 ГПК по молба на другия съпруг. На това основание преглед по реда на надзора не се допуска.
13. Съдът не е обвързан от правната формулировка на заявеното основание за отмяна, а следва да се произнесе по изложените в молбата, съответно в предложението, обстоятелства.
14. След отмяната на влязло в сила решение делото се връща за ново разглеждане от друг състав, а не от състава, постановил отмененото решение.
------------------
(*1) След изменение, обнародвано в ДВ, бр. 28/1983 г. - чл. 208, ал. 1 и 2 ГПК
(*2) Постановление № 2/1962 г., Пленум на ВС, е отменено с т. 20 на постановление № 1/1985 г.; вж. т. 6 на последното постановление
(*3) След изменение, обнародвано в ДВ, бр. 31/1990 г. - чл. 225, ал. 5 ГПК
(*4) След изменение, обнародвано в ДВ, бр. 2819/83 г. - чл. 208, ал. 3 ГПК
(*5) След изменение, обнародвано в ДВ, бр. 55/1987 г. - чл. 229, ал. 2 ГПК
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот rourke » 29 Мар 2012, 19:54

:) е възхитен съм! не мога да разбера как ги качваш и къде ги намираш. Аз съм зарит с купища хартия и най-интересното е, че хванах някаква алергия към старите книги и когато ги отварям изпитвам известен страх :)
rourke
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 18 Дек 2011, 14:57

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот Гост. » 29 Мар 2012, 19:56

Нищо свръхестествено- сиела и опциите на сайта.
Постваш текста, който искаш да прочетем и когато е голям( аз поне така правя, за да не ви затруднявам с мишката пък и е някак по-прибрано) маркирам постнатото и натискам бутона spoiler ( горе в дясно на прозореца, в който пишеш) .
Ако искам да прочетете само заглавието на постнатия, но вече прибран по този начин текст, отнасям същината след знака за равенство ( [spoiler= ТУК]

Ако не съм била ясна( защото надали ще ме разбереш, че не ставам за преподавател, макар и да се :D , натисни бутона "цитирай" за кое да е мнение, в което е ползвана тази техника. Така ще видиш какво е "стършел свършил", както казвам.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот neutralen » 29 Мар 2012, 21:39

Изключително благодаря на poli_g за постването на Постановление № 2/1977 г на Пл.ВС. Точка 11 от това Постановл. по безспорен начин доказва че аз съм прав, когато писах, че постановеното срещу починало лице Решение НЕ ПОДЛЕЖИ НА ОТМЯНА по реда на чл.303 от ГПК, защото е НИЩОЖНО. Цитирам т.11 - "Непризоваването на наследниците на починало преди предявяване на иска лице, или на починала в течение на производството страна, когато те не са конституирани вместо наследодателя, НЕ Е ОСНОВАНИЕ ЗА ОТМЯНА на влязло в сила решение по реда на чл.231,б."д"/сегашния 303 ал.1 т.5 от ГПК /, а на преглед по реда на чл.225 и сл. от ГПК." Съществуващия тогава "Преглед по реда на надзора ни препраща към разпоредбите на чл.207 и чл.209 от ГПК/отм/. За сведение цитирам чл.209 ал.3 от ГПКотм. имаща отношение с цитиранвото Постановление - "Нищожността на решението, може да бъде предявена чрез ВЪЗРАЖЕНИЕ, по Исков ред, или при Преглед по реда на надзора безсрочно." Какво съветвам аз Питащия - да направи Възражение пред СИ, че Решението въз основа на което е издаден ИЛ е НИЩОЖНО. Това Възражение обвързва СИ, но той не може да прогласи нищожност, негово право е да направи Отказ от изп.действия за което да уведоми Вз. като му изпрати препис от Възражението. Взискателя има право да обжалва/чл.435 ал.1 от ГПК/ и ако стори това, Окр.съд ще се произнесе по Възражението и ако го уважи ще обезсили издадения ИЛ.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот Гост. » 29 Мар 2012, 21:58

За сведение чл. 225 към дата на постановяване на П гласи:
изм. ДВ. бр.90 от 10 Ноември 1961г.
225. (Изм. - Изв., бр. 90 от 1961 г.) Главният прокурор на Народна република България и председателят на Върховния съд могат да правят предложения за преглед по реда на надзора на всяко влязло в сила решение на съдилище или на особена юрисдикция, ако са допуснати нарушения по чл. 207.
Същите могат да спират изпълнението на решението, за което са направили предложение за преглед.
(Нова - Изв., бр. 90 от 1961 г.) Не може да се иска преглед по реда на надзора в случаите, когато може да се иска отмяна на чл. 231.


изм. ДВ. бр.90 от 10 Ноември 1961г.
207. Второинстанционният съд отменява изцяло или отчасти обжалваното решение:
а) когато противоречи на закона;
б) (изм. - Изв., бр. 90 от 1961 г.) когато при разглеждане на делото или при постановяване на решението са били допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила;
в) когато събраните доказателства са непълни и
г) когато решението е необосновано.

т."б" е същината :)

п.п. Моля.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот rourke » 29 Мар 2012, 22:16

poli_g , благодаря много, като нищо скоро може и аз да блесна :) /не е много сигурно обаче/

neutralen, от ПП се извежда извода, че и в двете хипотези 1.смърт преди ИМ и 2.по време на делото :arrow: недопустимост на СР. Прегледът е извънредно ср/во и с оглед липсата му в действащия ГПК дискутираната в казуса проблема попада в приложното поле на 303 /1/ т. 5 ГПК, т.е. няма друга алтернатива.
Възражението до СИ не го разбирам, а ако приемем че е допустимо не е ясно как ще се развият нещата. Отмяната плюс това не е толкова тромава. Даже чрез нея се заобикаля и касацията. Ама който е писал закона явно много е мъдрувал...
rourke
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 18 Дек 2011, 14:57

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот Гост. » 29 Мар 2012, 22:33

rourke написа:.... Имал съм само 2 идентични дела, като и при двете сочих двете отменителни основания и т. 5 и т. 1, но ВКС отмени само по т. 1, което и до ден днешен не мога да си обясня......

:roll: Нищо ли не пише в мотивите? Защото по т.1 излиза, че има грешка, същата не е извинителна, но пък е допусната от съда( следи служебно), а е от съществено значение за делото.
Малко го изкривих, защото някак не го вярвам- кое му е новото на смъртта? Факт от обективната действителност, който е съществувал и към онзи момент. Или пък като как неизпълнение на служебните си задължения ще извиняваш с невъзможност да го узнаеш?...но като се сетя за връчването на съобщения и книжа по ГПК отм. оставам с убеждението, че магистратите опитват да внесат някаква "житейска" справедливост.

Както и да е, навярно не съм права и макар да не вярвам в тази конструкция, ако това е начинът да има справедливост- нека.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот rourke » 29 Мар 2012, 22:53

аз точка 1 не я разбирам, но съм забелязал, че при молбите за отмяна е по-добре да не се сочи правното основание /ако разбира се то не е безспорно/. Само изчерпателно описвам фактите, а вече ВКС решава - субсумира :) ! Има известен риск, но е по-добре. Взех да говоря глупости ... :)

в казуса на питащата е т. 5, но тя е длъжна да посочи и т. 1 - описателно поне, за по-сигурно ...
rourke
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 18 Дек 2011, 14:57

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот vicki_r » 31 Мар 2012, 17:46

rourke, в понеделник ще пуснем молбата за отмяна, но адвокатът на наследничката не иска да пише и т. 1 на чл. 303, ал. 1. Вижте си и ЛС. предварително ви благодаря, а и на всички останали писали по темата.
vicki_r
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:25

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот neutralen » 31 Мар 2012, 18:59

Молба за "отмяна" по чл.303 ал.1 т.5 от ГПК на влязло в сила решение могат да искат само СТРАНИТЕ по делото. До колкото си спомням vicki_r твърдеше че Длъжникът/Ответник е ПОЧИНАЛ. За това съм любопитен как ПОЧИНАЛИЯ ще подаде Молба за "отмяна". От друга страна rourke пък твърди че Решението било "недопустимо". Това също не е вярно - Р е "недопустимо" когато Съдът разгледа непредявен иск, какъвто не е настоящия случай. Недопустимите Р се "обезсилват" а не се отменят - на "отмяна" подлежат само НЕПРАВИЛНИТЕ решения. Освен това Постановлението №2/1977 г на Пленума на ВС, на което се позоваваше rourke в т.11 изрично постановява, че - "Непризоваването на наследниците на починало преди предявяване на иска лице.... НЕ Е ОСНОВАНИЕ ЗА ОТМЯНА на влязло в сила Р по реда на чл.231, б. "д"/сегашния чл.303 ал.1 т.5 / от ГПК..." Добре е да разберете, че всяка дума в юридическия език има точно определен смисъл и значение - когато Р е неправилно - се отменя. когато Р е недопустимо - се обезсилва. Когато Р е невалидно - се прогласява неговата нищожност. В случая Р е нищожно, тъй като е постановено срещу починало лице, което е пречка за възникване на процесуално правоотношение, понеже едната страна липсва. Не сте забравили нали, че Постановленията и ТР на ВКС са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ за ВСИЧКИ, включително и за ВКС, който ги е постановил.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот ivan_lawyer » 31 Мар 2012, 20:30

Казусът е елементарен.

Според мен е било важно да се реагира в момента на получаване на призовката за изпълнението.

Сега само ще се донагласят нещата. Или самият издател на изпълнителния лист е трябвало да се самоотмени, или с частна жалба.

Трети ред няма, или поне не е толкова просто.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5426
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот neutralen » 31 Мар 2012, 22:58

Колега ivan_lawyer, как ПОЧИНАЛИЯ ще подаде Частна жалба и как Съдът издал Разпореждането за ИЛ сам ще го отмени? Първото е невъзможно,а второто е недопустимо. "Трети ред" ИМА и той е посочен в чл.270 ал.2 от ГПК - "Нищожността на Решението може да се предяви по Исков ред БЕЗСРОЧНО, или чрез ВЪЗРАЖЕНИЕ." В предишните си постинги съм посочил втория начин - чрез ВЪЗРАЖЕНИЕ до СИ, по чисто прагматични съображения. Исковия ред освен че струва пари, е много по-бавен и през това време СИ ще разпродаде имуществото на наследниците на Дл. Някои колеги вече заблудиха Питащия и той е решил да иска "отмяна", така че вече никой не може да му помогне.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот Гост. » 01 Апр 2012, 01:07

neutralen написа:.... В случая Р е нищожно, тъй като е постановено срещу починало лице, което е пречка за възникване на процесуално правоотношение, понеже едната страна липсва. ....

Това е пречка да се произнесе съда по съществото на спора, не мислите ли? Иск срещу ненадлежен ответник всякога е пречка да се реши делото по същество.
Върнете се и прочетете поста на колегата Шели, освен него и част от П 1/85г.
9. Недопустимо е решението, което не отговаря на изискванията, при които делото може да се реши по същество
каквото е именно решение при липса на надлежен ответник ( помните по ГПК отв. т.н. "процес относно процеса").

REVOLUTION написа:..Иначе решенията не мога да ги намеря щото са доста стари- 1311-56-ІV , 1577-59-ІІ.

НОВООТКРИТОТО ОБСТОЯТЕЛСТВО, ЧЕ СТРАНАТА Е БИЛА ПОЧИНАЛА ПРЕЗ ВРЕМЕ ИЛИ ПРЕДИ ПРОЦЕСА, ВОДИ ДО НИЩОЖНОСТ НА ПОСТАНОВЕНОТО РЕШЕНИЕ.
Чл. 120 ГПК
Съдът е обявил :?: ( това малко ме смущава) смъртта на К. В. К., починал на 25.07.1952 г. С последвалите решения по гр. д. № 9121/57 г. е бил отреден дял от наследствените имоти на лицето К. В. К., който фактически е бил починал още през 1952 г. Смъртта на наследника К. В. К. не е била известна на страните по времето на постановяването на решението и този факт е от съществено значение за решаване на делото. Починалата страна не е носител на права и задължения и съдът не може да постанови решение по същество на делото, когато в течение на процеса се установи, че някоя от страните е починала. Умрелият не може да бъде субект на процесуално правоотношение. Правата на починалия преминават върху неговите наследници и ако смъртта е настъпила след образуване на процеса, те трябва да се призоват като страна по делото. В случая постановените решения са нищожни, защото са издадени по отношение на несъществуващ субект и като такива следва да бъдат обезсилени.

Наливам гориво в тезата на неутрален, ама не съвсем, :lol: защото трябва да се отчита и "времевия континиум"( както се изразяват тук) по време на постановяването им.
Едно, от двете, открих, но трябва да ти призная, че ме подведе. Доайена е написал следното:
5. Когато делото е било образувано от името или срещу неправоспособна страна
(§ 30 V), Р не е абсолютно нищожно (обратно: 1311-56-IV; 1577-59-П, Сб. 242).

И пак там изобщо не е съгласен с посоченото по-горе Р ( ей, как ме метна, `начи :D )- стр. 152
Ако в деня на предявяване на иска ищецът или ответникът не съществат, процесуалното
правоотношение не може да възникне (4262-83-1, Сб. 88). Ако страната е към този момент вече починала, наследниците й не стават страна, докато не потвърдят исковата молба, подадена от представителя на починалия ищец (1640-97-IV, Б 98 IX 45). Решението, постановено по дело, водено от или срещу починало лице, е спрямо неговите наследници относително недействително. Те могат да се позоват на него, ако е за тях изгодно (искът срещу починалия ответник е бил отхвърлен), но то им е непротивопоставимо (§ 100 III 5). Когато страната е починала по време на делото и не е била заместена от наследниците, те стават по право страна, но ще атакуват решението, постановено без тяхно участие, съобразно с чл. 231, б. „е". Становището, че такова решение е нищожно (така: 1577-59-П, Сб. 242), е неприемливо.



п.п. Ненапразно дадоха достъп до НБД Население на магистратите( вярно, едва в края на 2009), защото се установиха толкова недъгави производства, които някак ( всякак) трябва да се поправят, а бъдещи такива да не допускат. Въпреки това само в РС ползват масивите( поне при нас), ОС е друга история.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот Гост. » 01 Апр 2012, 01:14

neutralen написа:Колега ivan_lawyer, как ..... Съдът издал Разпореждането за ИЛ сам ще го отмени? Първото е невъзможно,а второто е недопустимо. .....


:roll: Как?- с лекота, как- установява на по-късен етап и обезсилва( прав сте за терминологията, трябва да съм точна) сам, по свой почин. При това отмяната издържа проверката и на ВКС( ще посоча О, което отново ще ви подскаже, че става въпрос за недопустим / да съм точна "очевидно недопустима заповед"/, не нищожен съдебен акт):
Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, Първо отделение, в закритото заседание на единадесети май през две хиляди и девета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Никола Хитров
ЧЛЕНОВЕ: Елеонора Чаначева
Емил Марков

При секретаря и с участието на прокурора, като изслуша докладваното от съдията Емил Марков ч. търг. дело № 133 по описа за 2009 г., за да се произнесе взе предвид:
Производството е по реда на чл. 274, ал. 3, т. 1 ГПК и се развива едностранно.
Образувано е по частната касационна жалба с вх. № 282/28.І.2009 г. на "Ч" АД - София, подадена чрез процесуалните му представители по пълномощие адвокатите Н. и К. от САК, против въззивното определение № 15 на Врачанския ОС, ГК, от 9.І.2009 г., постановено по ч. гр. д. № 19/2009 г., с което е била оставена без уважение частна жалба на това п-во против първоинстанционното определение на РС - К. от 5.ХІІ.2008 г. по ч. гр. д. № 1205/08 г.: за обезсилването на заповед за изпълнение на парично задължение № 5766/29.Х.2008 г. срещу длъжника В. М. К. от гр. К., област В., предвид констатацията, че към датата на подаване на заявлението за издаването й това физическо лице е било вече починало.
Оплакванията на търговеца - частен касатор са както за необоснованост и незаконосъобразност, така и за постановяване на тълкуваното въззивно определение при допуснати съществени нарушения на съдопроизводствени правила. Поради това се претендира от страна на "Ч" АД - София неговото отменяване "с произтичащите от това законови последици". В частната касационна жалба на търговеца се инвокират доводи, че заповедното производство следвало да се схваща като "производство на твърдението", т.е. такова, в хода на което не се установява действителното фактическо положение и затова ирелевантно било обстоятелството, че още преди постъпване на заявлението по чл. 410 ГПК, посоченото в него като длъжник физическо лице, не било сред живите. Според частния касатор възможността за участие на наследниците на починалото лице не била преклудирана "с факта на невръчване на заповедта за изпълнение".
В изложението си по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК "Ч" АД - София обосновава наличието на приложно поле на касационното обжалване с произнасянето на въззивния съд по същественият процесуалноправен въпрос за легитимацията на длъжника в заповедно производство по чл. 410 и сл. ГПК, който бил разрешаван противоречиво от съдилищата в Републиката. В подкрепа на тезата си за наличие на предпоставката по т. 2 на чл. 280, ал. 1 ГПК търговецът - частен касатор прилага към изложението си определения на районните съдилища от градовете В., П., Л., М. и Б. С., постановени през 2008 г. по реда на чл. 410 и сл. ГПК.
Върховният касационен съд на Републиката, Търговска колегия, Първо отделение, намира, че като постъпила в преклузивния срок по чл. 275, ал. 1 ГПК и подадена от надлежна страна във въззивното пр-во пред Врачанския ОС, частната касационна жалба на "Ч" АД - София, ще следва да се преценява като процесуално допустима.
Съображенията за допустимост на касационното обжалване в случая са следните:
Процесуалната дееспособност на страната-длъжник в заповедното пр-во по чл. 410 и сл. ГПК, така както и общия исков процес, е присъща единствено на живите физически лица /арг. чл. 227 ГПК във вр. чл. 2 ЗЛС/. В тази връзка както от принципа за установяване на истината по чл. 10 ГПК /като осигурени от съда възможност, но и съдействие на страните за установяване на фактите, които са от значение за решаване на всяко едно дело/, но преди всичко от конституционната разпоредба /чл. 121, ал. 2/ непосредствено следва, че заповедното производство по чл. 410 и сл. ГПК не би могло да протече законосъобразно, ако то не е подчинено на това императивно правило. имплицитно предпоставящо, че към датата на подаване на заявлението за издаването на заповед за изпълнение физическото лице - длъжник съществува, а оттам - че то е титуляр на субективното процесуално право на възражение по чл. 414 ГПК. Починалите не са процесуално дееспособни и затова срещу тях не може да се завеждат дела, т.е. процесуално правоотношение въобще не би могло да възникне, а оттам следва, че процесуално правоприемство по чл. 227 ГПК е правно невъзможно.
В случая посочените от частния касатор определения на В. РС /№ 4* от 19.V.2008 г. по гр. д. № 622 от 2008 г./, на РС - гр. Левски /№ 257 от з. з. на 28.V.2008 г. по ч. гр. д. № 203/09 г./, които са за спиране на заповедните пр-ва - на основание чл. 229, ал. 1, т. 2 ГПК, имат за цел да бъде установена точната дата на смъртта на съответния длъжник: дали тя е преди /или след/ постъпване на заявлението по чл. 410 ГПК. Затова те не представляват противоречиво разрешаване на посочения от частния касатор съществен процесуалноправен въпрос - при сравнението на тези два съдебни акта с атакуваното понастоящем въззивно определение на Врачанския ОС. В още по-голяма степен този извод важи за двете определения на Плевенския и М. районни съдилища досежно обезсилването на издадени от тях заповеди за изпълнение: тъкмо поради обстоятелството, че визираните в последните като длъжници физически лица са били вече покойници към датата на постъпване на съответното заявление по чл. 410 ГПК. Що се отнася до наличието на релевираната от частния касатор предпоставка по т. 2 на чл. 280, ал. 1 ГПК, обуславяща допустимостта на касационното обжалване, наистина определението на Б. РС от 26.ІХ.2008 г., което той е постановил по ч. гр. д. № 709/08 г. представлява пример за погрешно /неправилно/ прилагане на чл. 227 ГПК /в сила от 1.ІІІ.2008 г./ към факт, настъпил преди влизането в сила на този закон и разпоредбите на чл. 410 и сл. ГПК: смъртта на посоченото като длъжник физическо лице в заповедното пр-во в конкретната хипотеза е била настъпила на 15.VІІ.2007 г. Този съдебен акт е в очевидно противоречие с Р. № 4262/15.ХІІ.1983 г. по гр. д. № 2082/83 г. на І-во г. о. на ВС. /Сб. СП. на ВС на НРБ, Г. к-я, пор. № 88/.
С оглед всичко изложено касационното обжалване на атакуваното от "Ч" АД - София въззивно определение на Врачанския ОС ще следва да бъде допуснато.
Тъй като не се констатира обезсилването на очевидно недопустимата заповед :D за изпълнение да обективира което и да било от основанията по чл. 281, т. 3 ГПК за касиране на обжалваното въззивно определение на Врачанския ОС, този негов съдебен акт ще следва да бъде потвърден - като правилен и законосъобразен.
Мотивиран от горното Върховният касационен съд на Републиката, Търговска колегия, Първо отделение

ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА въззивното определение № 15 на Врачанския окръжен съд, ГК, от 09.01.2009 г., постановено по ч. гр. д. № 19/2009 г.
Определението не подлежи на обжалване.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот rourke » 01 Апр 2012, 09:51

обръщам внимание, че срокът по чл. 407, ал. І е пропуснат съгласно изходните данни. При това положение недопустимото решение трябва да се отменя по реда на извънредното производство, което систематически обхваща и несъществуващият /и слава богу/ надзор. Няма друг изход. Възражение до СИ не може с оглед на закона, но наистина ЧСИ може да се обърка и да се създаде прецедент :) :) . Но срокът за отмяна е преклузивен ....
rourke
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 18 Дек 2011, 14:57

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот kalahan2008 » 01 Апр 2012, 12:08

neutralen написа:Помислете за иск по чл.45 от ЗЗД с/у СИ.

rourke написа:За съдебните изпълнители само лошо мога да говоря ... затова спирам :)
rourke написа:e kak ще стане с възражение? с чл. 45 ЗЗД наистина може да се уплаши дивака /ЧСИ/, ама някои с времето са придобили известно самочувствие и не се плашат.

Виждам, че тук се е заформила една приятна компания, една любов лъха към съдебните изпълнители...каква идилия! Което пък някакси не пасва на "академичния" дух, който цари в темата:
marti_gor написа:neutralen, тъй като колегата rourke има лек академичен принос в коментираната материя :)

REVOLUTION написа:За дупката съм съгласен , пък в ИП кви ЯМИ зеят.Да се чудим какви конструкции невероятни да градим , за да ги запушваме. :D

Много си прав, REVOLUTION, ама като имаме такива "академици"...такива ще са ни и законите ;)
Иначе по същината на темата - казусът не е чак толкова интересен, а е много често срещано явление, особено в заповедното производство (тук явно длъжникът е възразил и чак след това от заповедно се е преминало към исково производство). Банките обикновено не знаят, че длъжниците им са починали и като стане предсрочно изискуем кредитът, директно тръгват към заповедно производство и издаване на ИЛ. И смъртта на длъжника се установява чак при образуване на изп. дело при дивака (ЧСИ) ;)
И тук се почва едно чудене - дали Дивакът да прекрати изпълнителното производство - но пък на какво основание? Никъде в чл. 433 ГПК не е посочено като основание смъртта на длъжника; но пък това е основание за спиране на производството (чл. 432) ;)
neutralen написа:Защитата е следната - прави се Възражение пред СИ, че Реш. въз основа на което е издаден ИЛ е нищожно. СИ съставя протокол в който вписва Възражението и прави Отказ от извършване на изп.действия поискани от Вз. за което го уведомява. Взискателя има право да обжалва отказа на СИ по чл.435 ал.1 от ГПК пред Окр.съд. Съдът обезсилва ИЛ и СИ прекратява Изп.произв. на основание чл.433 ал.1 т.3 от ГПК. Ако СИ въпреки направеното Възр. продължи изпълн.действия, наследниците предявяват Иск по чл.45 от ЗЗД с/у СИ.

Тази процедура е някаква нова - отказ на СИ да извършва изпълнителни действия, на базата на това, че длъжникът бил починал още в исковото производство и решението срещу него, въз основа на което е издаден ИЛ, било нищожно/недопустимо, оттук и ИЛ - трябва да се обезсили. Само една подробност има - такава процедура не съществува в ГПК. Щом има молба за извършване на изпълнителни действия от взискателя, СИ е длъжен да ги извърши - освен ако не са налице законови пречки за това. В случая си трябва решение на съда, за да бъде прекратено изп. производство - а дотогава спокойно може да се иска спиране (но пък кой ли да се сети...).
rourke написа:Възражение до СИ не може с оглед на закона, но наистина ЧСИ може да се обърка и да се създаде прецедент

Прецедент? Искайте спиране и ще Ви се спре. Само че трябва да знаеш какво и как да искаш...

Ще си позволя да цитирам малко практика на ВКС, което няма пряка връзка с казуса, защото касае спирането на изпълненеито по силата на чл. 420 ГПК, но има отношение към тезата ми, че Дивакът :wink: не може да прекрати изп. производство, докато съдът не се произнесе.
Производство по чл. 288 ГПК.
Обжалвано е определението на Шуменския окръжен съд от 24.10.2008 г. по ч.гр.д. № 618/2008 за спиране на незабавното изпълнение на заповед за изпълнение въз основа на документ.
Недоволен от определението е жалбоподателят Л. К. Г., представляван от адв. Т от ШАК, който го обжалва в срок, като счита, че въззивният съд се е произнесъл по процесуалноправните въпроси за приложимостта на реда за спиране по чл. 420 ГПК, компетентността на съда да спира изпълнението при наличието на съответните предпоставки, участието на страните при постановяване на спирането и разглеждането на искането за спиране открито заседание с призоваването им, които са съществени и имат значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.
Ответникът по жалбата Б. С. Б., представляван от адв. С от ШАК, счита жалбата недопустима, тъй като определението не подлежи на касационно обжалване; но ако съдът допусне обжалването я оспорва, като заявява, че е узнал за заповедта по наложените обезпечителни мерки преди връчването й и още на 20.08.2008 г., подал е възражение, което съгласно чл. 420, ал. 1 ГПК спира изпълнението, тъй като заповедта е издадена въз основа на запис на заповед - чл. 417, т. 9 ГПК. Заповедта за незабавно изпълнение е връчена на длъжника на 22.08.2008 г.
Върховният касационен съд, състав на Трето гражданско отделение, като констатира, че обжалваното определение е въззивно и с него се потвърждава определение, което прегражда развитието на изпълнителното производство, както и че обжалваемият интерес пред въззивната инстанция не е под 1.000 лева, намира, че същото подлежи на касационно обжалване на основание чл. 274, ал. 3, т. 2 ГПК. Касационната жалба е подадена в срок, редовна е и е допустима.
Касационното обжалване следва да бъде допуснато, тъй като повдигнатите процесуалноправни въпроси са съществени - имат отношение към правото на защита в изпълнителното производство и имат значение за точното прилагане на закона и развитието на правото (чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК), както се претендира.
По същество касационната жалба е неоснователна.
За да постанови обжалваното определение, въззивният съд е приел, че основанията за спиране на изпълнението не са лимитативно изброени в чл. 432 ГПК, тъй като в т. 5 изрично е уредено препращане към други текстове в същия и в други закони. Съгласно чл. 420 ГПК спиране чрез представянето на обезпечение пред съд по чл. 180 и 181 ЗЗД и въз основа на убедителни писмени доказателства се налага, само когато заповедта за изпълнение е издадена въз основа на някой от документите по чл. 417, т. 1 - 8, тъй като възражението срещу заповед, издадена въз основа на документ по чл. 417, т. 9 спира изпълнението.
Не са съществени нарушенията на съдопроизводствените правила това, че възражението е подадено преди връчването на заповедта за незабавно изпълнение и препис от молбата за спиране не е връчен на взискателя, тъй като той може да защити правата си с частна жалба; и не е нарушение на съдопроизводствените правила разглеждането на молбата в закрито заседание.
Върховният касационен съд, състав на Трето гражданско отделение намира, че правилно и в съответствие с изискванията на закона въззивният съд е приел, че общите основания за спиране на изпълнението по чл. 432 ГПК (които важат за всяко принудително изпълнение, независимо от това какъв акт се изпълнява) не са лимитативно изброени, тъй като в т. 5 изрично е уредено препращане към други текстове в същия и в други закони. Наред с тях обаче съществуват и специалните основания по чл. 420 ГПК за спиране на незабавното изпълнението по заповед, издадена въз основа на документ.
Специалните основания за спиране по чл. 420 ГПК са разделени в две групи: основания за спиране по силата на закона (ex lege) и основания за спиране по разпореждане на съда. Подаването в срок на възражение срещу заповедта за изпълнение въз основа на менителничен ефект (чл. 417, т. 9 ГПК) и учредяването на обезпечение пред съд по чл. 180 и 181 ЗЗД (без да съществува никакъв срок) спират изпълнението по силата на закона и в определението си съдът само констатира и прогласява настъпилото спиране. Спирането въз основа на убедителни писмени доказателства настъпва с акта на съда. Ако искането за такова спиране е подаден в срок, съдът преценява убедителността на представените писмени доказателства и със своя акт той спира принудителното изпълнение.
В първите два случая спирането е настъпило по силата на закона, но длъжникът не може да удостовери това пред съдебния изпълнител, без акт на съда, който прогласява това. Без такъв акт съдебният изпълнител дължи подчинение на издадения от съда изпълнителен лист. За да парализира изпълнителната сила на издадения от съда изпълнителен лист, длъжникът не може да доказва пред съдебния изпълнител осъществяването на съответното основание, той трябва да представи акта на съда, който прогласява това. Длъжникът по менителничен ефект, който е подал възражение преди изтичането на срока за доброволно изпълнение трябва да поиска от районния съд определение за спиране по чл. 420, ал. 1 ГПК, също както длъжникът със задължение, което произтича от документ по чл. 417, т. 1 - 8 ГПК - след като е учредил обезпечение пред съд по чл. 180 и 181 ЗЗД. Няма срок за искането на такова определение. То може да бъде поискано и може да бъде получено винаги.
Длъжникът със задължение, което произтича от документ по чл. 417, т. 1 - 8 ГПК, който разполага с убедителни писмени доказателства, може да поиска от районния съд определение за спиране по чл. 420, ал. 2 ГПК в срока за доброволно изпълнение, като представи доказателствата. Ако искането е подадено в срок и представените доказателства са убедителни, съдът спира изпълнението.
Районният съд разглежда молбата за спиране в закрито заседание, без да връчва препис от нея на взискателя, също както издава заповедта за изпълнение без да връчва препис от заявлението на длъжника. По този ред се разглежда всяка молба за спиране - както тези по чл. 420, ал. 1, така и тази по чл. 420, ал. 2 ГПК. На взискателя се връчва препис от определението за спиране (чл. 7, ал. 2 ГПК) и той може да го обжалва с частна жалба на основание чл. 274, ал. 1 ГПК, която районният съд администрира според правилата на чл. 275 и 276 ГПК. Неправилно въззивният съд е приел, че невръчването на препис от молбата за спиране е нарушение на съдопроизводствените правила, което не е съществено. Обратното съществено ще е нарушението на съдопроизводствените правила, ако съдът връчи на взискателя препис от молбата за спиране. Районният съд е длъжен незабавно да се произнесе по тази молба, тъй като след изтичането на срока за доброволно изпълнение, ако по изпълнителното дело няма представено определение за спиране, съдебният изпълнител осъществява вземането принудително или най-малкото започва да превежда постъпилите суми по наложените запори на взискателя и започва осребряването на длъжниковото имущество.
Не е нарушение на съдопроизводствените правила подаването на възражение преди началото на срока по чл. 414 ГПК. В закона е определен крайния срок за подаване на възражение. Началният момент е издаването на заповедта за изпълнение. Длъжникът не може да бъде лишен от правото да подаде възражение, да спре или да поиска спиране на изпълнението, само защото връчването на заповедта за изпълнение се забавя поради една или друга причина.
Като е стигнал до същите крайни изводи, макар и по различни съображения, въззивният съд е постановил законосъобразно определение, което следва да бъде оставено в сила.
Ответникът по касацията не претендира разноски.
Воден от изложеното Върховният касационен съд, състав на Трето гражданско отделение
ОПРЕДЕЛИ:
ДОПУСКА касационното обжалване на определението на Шуменския окръжен съд от 24.10.2008 г. по ч.гр.д. № 618/2008.
ОСТАВЯ В СИЛА определението на Шуменския окръжен съд от 24.10.2008 г. по ч.гр.д. № 618/2008.

Производство по чл. 437, ал. 1 ГПК.
"Т. Б. А. Л." ЕАД, взискател по изпълнително дело № 489/2011 г. е подал частна жалба с вх. № 050138/16.05.2011 г. срещу постановлението за спиране на принудително изпълнение от 14.04.2011 г., поради ненадлежно завеждане на подаденото възражение срещу издадената заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист от Софийски районен съд, 39 състав, на основание чл. 417, т. 9 ГПК. Иска се отмяна на действията на частния съдия-изпълнител като незаконосъобразни и постановлението за спиране на изпълнително дело № 489/2011 г.
Срещу жалбата е подадено възражение от длъжника А. Л. Д. от 30.05.2011 г.
Съдът, като взе предвид изложените доводи в жалбата и твърденията в обстоятелствената й част, намира жалбата за редовна и допустима, а по същество е основателна. В случая, се оспорват действията на ЧСИ, с които е постановено спиране на принудителното изпълнение, което действие подлежи на съдебен контрол, поради което частната жалба следва да се същество.
Съгласно чл. 432 ГПК, изпълнителното производство се спира, когато са налице някое от изброените в разпоредбата основания, както и в изрично предвидените случаи. По делото се установява, че изпълнителното производство е образувано по изпълнителен лист, издаден по гр. д. № 39626/2010 г. от Софийски районен съд, 39 състав, в полза на "Т. Б. А. Л." ЕАД срещу А. Л. Д. Длъжникът е уведомен за издадената заповед за изпълнение на 27.04.2011 г. и е направил възражение по чл. 414 ГПК (вх. № 1016891 от 13.04.2011 г.), поради което частният съдия-изпълнител е приел, че възражението на длъжника е в срок и е постановил спиране на изпълнителното дело.
Съгласно чл. 420, ал. 1 ГПК, възражението срещу заповедта за незабавно изпълнение, освен в случаите по чл. 417, т. 1 - 8 ГПК не спира принудителното изпълнение. Доводите в частната жалба, свързани със сроковете за подаване на възражението от длъжника са предмет на разглеждане в заповедното производство от районния съдия или по реда на инстанционния контрол, поради което са неотносими в настоящото производство. От друга страна, обаче, обстоятелството дали длъжникът е подал възражение в срок и дали е налице хипотезата на чл. 420, ал. 1 ГПК е от компетентността на районния съдия, постановил заповед за незабавно изпълнение и издаване на изпълнителен лист. Съдия-изпълнителят е длъжен да изпълни издадената заповед за незабавно изпълнение от съда в рамките на издадения изпълнителен лист. Основанията за спиране на изпълнителното производство са изброени в чл. 432 ГПК, но преценката за спиране на изпълнението по възражение на длъжника срещу заповедта за изпълнение е на съда (по аргумент от чл. 420, ал. 2 ГПК).
С оглед изложеното и на основание чл. 437, ал. 4 ГПК, съдът
РЕШИ:
Отменя постановлението за спиране на принудително изпълнение от 14.04.2011 г. на частен съдебен изпълнител с рег. № ххх (841) в регистъра на ЧСИ по изпълнително дело № ***/2011 г., по частна жалба с вх. № 050138/16.05.2011 г. подадена от "Т. Б. А. Л." ЕАД, ЕИК *******.
Решението е окончателно.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4247
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот neutralen » 01 Апр 2012, 12:38

Цитираното от poli_g Опр.№295/2009 г на ВКС/докл.Е.Марков/ е само едно доказателство, че и ВКС допуска грешки.Доколкото схванах в случая Районния съд-К/нежа/ обезсилил издадена от него Заповед за изпълнение срещу ПОЧИНАЛ длъжник. Опр. е обжалвано пред Врачанския ОС, който го оставил в сила. Иска се кас.обжалване и за да отхвърли искането ВКС приема че няма основание за такова. Прави впечатление терминологията - че ЗИ е "недопустима" и че обезсилването на тази ЗИ от РС, който е я издал не е нарушение. Относно последното има закон - чл.246 от ГПК - "След като обяви решението по делото, съдът не може сам да го отмени или измени." А цитираната Заповед за изпълнение/ЗИ/ не е недопустима а НИЩОЖНА, понеже не е имало процесуално правоотношение, защото Дл. е починал преди образуване на Зап.производство.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот sunnyset » 01 Апр 2012, 14:29

"Ако се установи, че длъжникът е починал преди подаване на заявлението /което следва да е установено със служебна справка въз основа на сведенията в този смисъл от адреса/, но съдът е издал заповед срещу него /защото той не може да знае дали лицето е живо/, заповедното производство следва да се прекрати служебно поради липса на процесуална предпоставка за неговата допустимост, а заповедта - да се обезсили /тя никога не може да влезе в сила, защото няма на кого да се връчи/ - Опр. № 456 от 19.12.2008г. по ч.т.д. №487/08г. на ВКС, ТК, Опр. № 356 от 30.12.2008г. по ч.т.д. № 330/08г. на ВКС, I т.о." - според съдия Красимир Влахов.
И едно от посочените определения -
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 356

София 30.12.2008 год.

Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, първо отделение в закрито заседание на седемнадесети декември пред две хиляди и осма година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБКА ИЛИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ТОДОР ДОМУЗЧИЕВ
МАРИАНА КОСТОВА

изслуша докладваното от съдията Костова
ч. т. дело № 330/2008 год. и за да се произнесе взе предвид:

Производството е по чл. 274, ал. 3 т. 1 от ГПК.
“Ч” АД гр. С. е подал частна касационна жалба против определение №174 от 1.10.2008 г. по в. ч. гр. д. № 309/2008 год. на Окръжен съд, гр. Л., с което е оставена без уважение частната му жалба подадена против разпореждане № 91/4.08.2008 год. по ч. гр. д. № 603/08 год. на Районен съд гр. Л., с което е обезсилена заповед за изпълнение № 5/18.04.2008г., издадена в полза на ищеца против К. Р. К. от гр. Л. и е прекратено производството по делото.
В частната касационна жалба се поддържат оплаквания за неправилност на определението на въззивния съд, поради нарушение на материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Съгласно чл. 284, ал.3, т. 1 ГПК, във вр. с чл. 278, ал.4 ГПК, към частната жалба е приложено изложение на основанията за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК. Според касатора въззивният съд се е произнесъл по съществен процесуалноправен въпрос, какъвто безспорно е процесуалната легитимация на страната в гражданския процес, който е решаван противоречиво от съдилищата. Изложен е довод, че съдът не може сам да обезсилва издадената от него заповед, и че неправилно се прекратява производството по делото, а е следвало да му укаже да посочи провоприемниците на починалото лице. Към изложението са приложени съобщение с разпореждане на Районен съд, гр. Лом по ч. гр. д. 464/2008 г., съобщение с разпореждане на същия съд по ч. гр. д. 500/2008 г., съобщение с разпореждане на Районен съд, гр. М. по ч. гр. д. 219/2008 г., определение на Районен съд, гр. В. по ч. гр. д. № 622/2008 г., определение на Районен съд, гр. Л. по ч. гр. д. № 203/2008 г., определение на Районен съд, гр. П. по ч. гр. д. № 1767/2008 г., разпореждане на Районен съд, гр. М. по ч. гр. д. № 314/2008 г. и определение на Районен съд, гр. Б. по ч. гр. д. № 709/2008 г., и изпълн. лист издаден по ч. гр. д. № 636/2008 г.
Върховният касационен съд, състав на първо търговско отделение намира, че частната касационна жалба е подадена от надлежна страна в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК и е процесуално допустима.
На обжалване пред ВКС по реда на чл. 274, ал. 3, т. 1 от ГПК подлежат определенията на въззивни съдилища, с които се оставят без уважение частни жалби подадени срещу определения, преграждащи по-нататъшното развитие на делото, когато са налице предпоставките на чл. 280, ал. 1 ГПК.
В процесния случай въззивният съд е приел, че поради смъртта на К. Р. К., починал на 7.09.2001 г., преди подаването от “Ч” АД гр. С. на 16.04.008 г. на заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК, производство е процесуално недопустимо.
Върховният касационен съд намира, че същественият процесуалноправен въпрос, какъвто е въпросът за процесуалната легитимация, е решаван противоречиво от съдилищата, което налага извод за наличие на хипотезата визирана в чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК, поради което, следва да се допусне касационно обжалване на въззивното определение. В представените от жалбоподателя определения, приетото от съдилищата е противоречиво – в някои е прието, че трябва да се спре производството и в шестмесечен срок да се посочат правоприемниците на ответника, в други, че производството е недопустимо и, че следва да се обезсили издадената заповед, или, че следва да се заличи починалия ответник и на негово място по реда на чл. 227 ГПК се конституират неговите наследници, на които да се изпратят препис от определението и заповедта за изпълнение – в този смисъл е ч. гр. д. № 709/2008г. на Районен съд, гр. Б..
По същество въззивното определение е правилно, по следните съображения:
Съгласно чл. 227 ГПК, когато страната умре или юридическото лице престане да съществува, производството по делото продължава с участието на правоприемника. Законът има предвид продължаване на вече образувано производство, което ще рече, че смъртта на правния субект - ищец или ответник, трябва да е настъпила по време на висящ процес, а това предполага че към момента на постъпване на заявлението по чл. 410 ГПК в съда, правните субекти трябва да са съществували. Ако не е създадено валидно процесуално правоотношение, както е в процесния случай поради липса на ответна страна, или пък ако неправилно е прието от съда че е създадено редовно процесуално правоотношение, не може да съществува и процесуално правоприемство. Хипотезата, предвидена в чл.429, ал.2 ГПК има предвид случаите при които длъжникът е починал след издаването на изпълнителен лист и изпълнението може да бъде насочено срещу неговите наследници, какъвто не е разглеждания случай. Затова в този случай не следва да се спира производството по делото, не следва да се издирват и съответно конституират правоприемниците на починалата страна, както и да им се изпращат преписи от издадената заповед за изпълнение.
Що се касае до доводите на жалбоподателя за правомощията на съда сам да обезсили издадената заповед за изпълнение, следва да се има предвид следното:
В чл.415, ал.2 ГПК законодателят е предоставил правото на съда, издал заповедта за изпълнение, да я обизсили и прекрати производството по делото, от което следва, че това е една законодателно уредена възможност съдът постановил акта сам да го отмени. За да влезе заповедта за изпълнение в сила трябва да бъде спазена процедурата по чл. 414 ГПК – заповедта трябва да бъде съобщена на длъжника, като в зависимост от неговото процесуално поведение ще се определи поведението на заявителя /при подаване на възражение от длъжника, да установи претенцията си по исков ред - чл.415, ал.1 ГПК/ или да се снабди с изпълнителен лист /чл.416 ГПК/. Следователно съдбата на заповедното производство по чл.410 ГПК – да продължи или да бъде прекратено, е поставена в зависимост от развитието на производството по съобщаване на заповедта за изпълнение на длъжника. След като това производство не може да се развие поради изначална липса на страна, поради това, че няма длъжник, на когото да бъде връчена заповедта за изпълнение, съдът може да обезсили издадената заповед на по голямо основание от предвидената в чл.415, ал.2 ГПК хипотеза, т.е. последната не е единствената предвидана в закона. Разпоредбите на чл.229 и чл.230 ГПК са неприложими в заповедното производство, поради това, че чл.410, ал.3 ГПК препраща единствено към чл.127, ал.1 и 3 и чл.128 т.1 и т.2 от исковото производство.
Предвид изложеното ВКС, счита, че след като е безспорно установено, че К. Р. К. е починал преди подаването на заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК, правилно е прието от въззивния съд, че производството е процесуално недопустимо, обезсилил е заповедта за изпълнение и е прекратил производството по делото.
Водим от горното, състав на първо търговско отделение на ВКС,

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ В СИЛА определение №174 от 1.10.2008 год. по в. ч. гр. д. № 309/2008 год. на Л. окръжен съд

ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ :
sunnyset
Потребител
 
Мнения: 222
Регистриран на: 02 Авг 2011, 20:33

Re: постановено съдебно решение срещу починал наследодател

Мнениеот Гост. » 01 Апр 2012, 14:36

kalahan2008 написа:........тук явно длъжникът е възразил и чак след това от заповедно е преминало към исково производство......

:roll: Нещо не е както трябва, освен ако заповедното не е по реда на чл. 410 ГПК макар да няма логика, защото банките си пускат по 417, ерго- възражението е възможно едва с получаване на ПДИ ( наскоро възразих по-рано заради знание, че съществува ЗНИ/производство по ОФГ/, но ми казаха, че било преждевременно). Освен това през цялото време в темата питащата говори за "осъдително решение", не за заповед за изпълнение ( което не ни попречи да дращим 4 стр. без да сме наясно с фактите :) )
vicki_r написа:става дума за осъдително решение на РС от 2008 г., а изпълнителното производство е задействано от банката в началото на тази година, изпълнителният лист е срещу наследодателя, наследниците са много, но съдебният изпълнител като е узнал, че всички са в чужбина атакува единствения в България. Неговият адвокат,, т.е. този на съпругата на брат ми, е категоричен, че в най - лошия случай, ще се плати само част от дълга съответна на наследството придобито от наследничката :idea: ( това все се чудех защо е написано и някак му намерих мястото). Обмисля и отмяна на влязло в сила съдебно решение, но аз си мисля, че няма какво да се отменя, тъй като Решението не би трябвало да има изпълнителна сила срещу наследници, неучаствали в процеса. Ако не съм права, а и това е възможно наистина, питам се в каква държава живеем и може ли да има такива абсурди :? :shock:

vicki_r написа:наследодателят е починал една седмица преди завеждането на исковата молба, как са го осъдили и на мен ми се губи, станало е някъде по време на прехода между двата кодекса, на адвоката на наследничката също не му е ясно как се е случило, но счита, че това решение въпреки всичко не било нищожно, а недопустимо и оттук вече мъгла :)


Наследничката е юрист, ако и да се занимава само с определена материя, този въпрос наистина не търпи отлагане и трябва да се изчисти ( как се пише молба за отмяна без да си наясно с фактологията, не го разбирам). :D Настрана въпросът, че нито ред кога точно е починал този наследодател, че да си направи човек някакви изводи за приложимия проц. закон, а се пита единствено за порока на Р( уместно, нищожността ги ползва, ама от ВКС ще кажат, че е недопустимо).
Отделно, че ако Р е вследствие заповедно по 410, а ВКС го обезсили ще върне на съответния съд за продължаване на съдопроизводствените действия от преди порочността им( 307, ал.3- разбирай конституиране на наследниците, защото в този случай починалия е бил жив към дата на депозиране на заявлението и ще се приложи чл. 422) каква е ползата от молбата? :roll:
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

ПредишнаСледваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 85 госта


cron